11 Temmuz 2001 21:00

Sezer, sahte sendika yasasını onayladı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, "Sahte Sendika Yasası"nı onayladı. Grev ve toplusözleşme haklarının yok sayıldığı yasada, "toplu görüşme" öngörülüyor.

Paylaş
Sezer, sahte sendika yasasını onayladı
Kamu emekçilerinin yürüyüşler, mitingler, direnişlerle yıllardır karşı koyduğu "Sahte Sendika Yasası" Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylandı. "Grevli, toplusözleşmeli, özgürlükçü, demokratik bir yasa" talebinin görmezden gelindiği yasada, grev ve toplusözleşme hakları yok. İşkolu sayısı 11'le sınırlandırılıyor. Savunma ve yargı işkollarında kurulu sendikalar kapatılıyor. Yöneticilik ve temsilcilik görevleri kısıtlanıyor. Az sayıda memurun çalıştığı işyerlerinde seçme ve seçilme hakları gaspediliyor.
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Sezer'in, "4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu" ile "4705 sayılı Yurt Dışına Çıkışlardan Harç Alınması ve 4481 sayılı Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun"u onayladığı belirtildi. Kanunlar, yayımlanmak üzere Başbakanlık'a gönderildi.
Toplusözleşme hakkı yok
Onaylanan 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu, kamu emekçilerinin 11 yılı aşkın bir zamandır sürdürdükleri mücadeleyle kazandıkları ve fiili olarak kullandıkları bir çok hakkı ortadan kaldırıyor. Bu haklara sahip çıkmak ve taleplerinin kabul edilmesi için haftalardır eylem yaparak kamu emekçilerinin karşı çıktığı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası'yla, memurların toplusözleşme hakkı ellerinden alınarak, onun yerine "toplu görüşme" getiriliyor. Toplu görüşmeyi en çok üyeye sahip memur sendikasının bağlı bulunduğu konfederasyon yürütecek. Kamu İşveren Kurulu ile yapılacak görüşmeler anlaşmazlıkla sonuçlanırsa taraflardan biri Uzlaştırma Kurulu'nu toplantıya çağırabilecek. Ancak görüşmeler sonucunda anlaşma sağlansa da, sağlanmasa da sonuç yine Bakanlar Kurulu tarafından belirleniyor. Yasa bu haliyle Türkiye tarafından daha önce imzalanmış olan ve kamu emekçilerine grev hakkı tanıyan 87 ve 98 sayılı ILO sözleşmelerine de aykırı.
Örgütlenme yasağı
Yasanın gaspettiği en önemli haklardan biri de örgütlenme hakkı. 11 işkolunda örgütlenme hakkı tanıyan yasa, savunma ve yargı işkollarındaki memur sendikalarının (Asim-Sen ve Tüm Yargı-Sen) kapatılmasına neden olacak. Örgütlenme yasağı getirilen diğer işkollarıyla birlikte yüzbinlerce memur sadece toplusözleşme ve grev değil örgütlenme hakkından da mahrum bırakılıyor. Yasaya göre, sendika şubeleri en az 500 üye ile kurulabilecek.
KESK'ten üyelik çağrısı
Yasanın onaylanmasının ardından yazılı açıklama yapan KESK Genel Başkanı Sami Evren, yasanın, kamu emekçilerinin sendikal hak ve özgürlüklerini dikkate almayan ve tepkileri görmezden gelen bir biçimde hazırlandığını belirtti. IMF'nin karşısında boynu kıldan ince olan hükümetin yüzbinlerin talebine kulak tıkadığını vurgulayan Evren, "Yasanın toplusözleşme ve grev hakkını içerecek bir biçimde değiştirilmesi kaçınılmazdır. Konfederasyonumuz tek bir kamu emekçisinin bile sendikasız kalmayacağı hedefiyle çalışmalarını başlatmıştır" dedi. Mücadelelerinin süreceğini kaydeden Evren, kamu emekçilerini KESK'e bağlı sendikalara üye olmaya çağırdı.
ÖNCEKİ HABER

Büyükelçi pazarlıkta

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa