Fotoğraf: Evrensel

Emekliye 'Aç kal' diyorlar

Emekli açlığa mahkûm ediliyor. Hükümetin 17 Ağustos depreminin acısının yaşandığı günlerde apar topar çıkardığı 4447 sayılı yasaya dayanılarak çalışmaya devam eden emekliler cezalandırılıyor.

Emekliye 'Aç kal' diyorlar
Emekli açlığa mahkûm ediliyor. Hükümetin 17 Ağustos depreminin acısının yaşandığı günlerde apar topar çıkardığı 4447 sayılı yasaya dayanılarak çalışmaya devam eden emekliler cezalandırılıyor. İzmitli Yusuf Çakmak da bu uygulamanın kurbanı oldu ve 120 milyon liralık maaşını 81 milyon lira olarak aldı.
Yusuf Çakmak primlerini ödediği Bağ-Kur'dan iki yıl önce emekli oldu. Emekli olduktan sonra aldığı 120 milyon lira maaş kendisine yetmediği için çalışmak zorunda kalan Çakmak, son maaşını almaya gittiğinde kendisine 81 milyon lira ödeme yapıldı.
Maaşına enflasyon oranında zam yapılmasını bekleyen Çakmak'ın alacağı paranın yüzde 10'u çalıştığı için kesilirken, zamlanan kesintiler hayal kırıklığının tuzu biberi oldu.
Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Emekli-Sen Kocaeli Şube Başkanı Nuri Osman Şenol, IMF talimatlarıyla yönetilen Türkiye'de emeklilerin durumunun gittikçe kötüleştiğini belirtti. Açlık sınırının ise 300 milyon liraya vardığı bir dönemde hükümetin emeklilere 120 milyon lira maaşı reva gördüğünü ifade eden Şenol hükümete seslenerek, " 'Bu maaşla yaşa' dediğiniz emekli çalışmayıp da ne yapacak? Sorumlusu sizler değil misiniz? Biz emekliler olarak ekonomi politikalarınızı değiştirmenizi istiyoruz. Emekli olmuş ancak çalışmak zorunda bırakılan Bağ-Kur emeklilerini cezalandıran 4447 sayılı yasayı yürürlükten kaldırmanızı istiyoruz" diye konuştu. Şenol ayrıca emeklilere Emekli-Sen'de örgütlenme çağrısında bulundu.
www.evrensel.net