09 Temmuz 2001 21:00

Bilim zenginin hizmetinde!

Zengin ülkelerinin bilimsel ve teknolojik gelişmeleri sadece "daha fazla kâr" aracı olarak görmesi, yoksul ülkelerdeki ölümlerin sürmesine neden oluyor.

Paylaş
Bilim zenginin hizmetinde!
Zengin ülkeler, açlık ve yoksulluğun kökünü kurutacak bilimsel atılımların yayılmasını engelliyor. Bu gerçek, Birleşmiş Milletler (BM)'in bugün Meksika'nın başkenti Meksiko'da yayımlanacak geleneksel "11. İnsani Kalkınma Raporu"nda verileriyle ortaya konuldu.
Raporda, zengin ülkelerin, asıl sorunları bir kenara bırakıp fiyatlar üzerinde tartışmalar yaratarak, ilaçların gelişimini ve dağıtımını engellediği vurgulanıyor. Bu özellikle AIDS gibi yoksul ülkelerde büyük yıkımlara yol açan hastalıklara karşı geliştirilen ilaçların, ihtiyaç duyulan ülkelere ulaştırılmaması gibi tutumlarla kendini gösteriyor. Zengin ülkeleri koruyan patent yasaları da, bu ilaçları üretmek isteyen ülkeler önünde en büyük engel.
Genetik değişimle elde edilen ürünlere ilişkin tartışmaların da tek taraflı olduğu belirtilen raporda, daha çok mahsul elde etmek için genetik olarak değiştirilen ürünlerin Afrika, Latin Amerika ve gelişmemiş tüm ülkelerdeki çiftçilikte büyük ilerleme sağlayabileceği vurgulanıyor.
Milyonlarca insan ölmeyebilir!
Avrupa ve ABD'de bu konuda süren tartışmaların gelişmekte olan dünyayla ilgili kaygıları gözardı ettiği kaydedilen raporda, bu ürünlerin dünyanın açlık sorununa çare olabileceğinin altı çiziliyor.
Dünya üzerinde halen bir milyara yakın insan yetersiz beslenme, bir başka deyişle açlığın pençesinde...
UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, yetersiz ve dengesiz beslenme nedeniyle dünyada her yıl 6 milyon çocuk yaşamını yitiriyor. Özellikle yoksul Asya ve Afrika ülkelerini tehdit eden açlık, bu kıtalardaki anne ölümlerinin yaklaşık yüzde 20'sinde etkili.
BM'nin hazırladığı "11. İnsani Kalkınma Raporu"na göre, bu sorunların çözümü yeni teknolojilerle mümkün olduğu, ancak zengin ülkelerin teknoloji transferinin önüne geçiyorlar ve bu ölümlerin müsebbibi durumuna geldiği ifade ediliyor.
ÖNCEKİ HABER

İlaçta 'kriz hapı' yutturuluyor

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanlığı TTB’nin Leyla Güven talebini reddetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa