İlaçta 'kriz hapı' yutturuluyor

Diğer sektörlerde olduğu gibi ilaç sektöründe de patronlar krizi işçilerin hakkını kısarak atlatma derdine düştü.

İlaçta 'kriz hapı' yutturuluyor
Muzaffer Özkurt
Krizi öne süren ilaç patronları işçilerin pek çok hakkını gasp etmeye çalışıyor. Hemen hemen tüm ilaç fabrikalarında eşel-mobil sistemi uygulanıyor. Şu anda eşel-mobil sisteminin uygulamaya konmadığı tek fabrika Eczacıbaşı. İlaç fabrikalarında çalışan işçiler, gerek sözleşme dönemlerinde, gerekse sorunlar karşısında tüm işletmelerde ortak tavır alınabilecek araçların yaratılmasını istiyorlar.
Eczacıbaşı'nda sosyal haklar ödenmiyor
Toplusözleşme görüşmelerinde ücretlere yüzde 37 zam yapılan ve eşel-mobil sistemine geçmeyen tek ilaç fabrikası olan Eczacıbaşı'nda ise kriz sonrası patron nakit sıkıntısı olduğunu ileri sürerek avans uygulamasını ve sosyal hakların ödenmesini durdurdu. Kriz sonrası döviz kurunun yükselmesi nedeniyle fabrikanın 17 trilyon lira zarar ettiğini savunan patronlar, giyecek ve kömür yardımı ödemesini önümüzdeki aylara sarkıttı.
Sözleşme gereği önümüzdeki yıl enflasyon artı bir puan zam verilmesi gereken Eczacıbaşı'nda krizin atlatıldığı, ihracatın genişlediği ve ilaç fiyatlarının artması nedeniyle içeriye de üretimin başladığı kaydedildi.
Carlo Erba'da sıkıntı
İlaç sektöründe en fazla sıkıntının yaşandığı fabrikalardan birisi Deva Holding'e bağlı Carlo Erba İlaç Fabrikası. Carlo Erba'da işçilerin yılbaşından itibaren başlayan sorunları sürüyor. Sendikanın yetkisi düştüğü için toplusözleşme yapılamayan fabrikada eşel-mobil sistemi uygulanıyor. Bu sisteme göre işçilere üç ayda bir gerçekleşen enflasyon oranında zam veriliyor. Ancak ocak ayı itibariyle açıklanan yüzde 12.63 enflasyonun 2.63'ünü işçilere veren patronlar, ilk üç aydan kalan yüzde 10 ile ikinci üç aylık döneme ait enflasyon zammını işçilere vermedi. Zammın uygulanmamasının yanı sıra iki aylık ikramiyeler ve bayram paraları da işçilere ödenmedi. Carlo Erba'da şu an tüm işçiler ücretli olarak bir ay izin kullanıyor. Patronun yapılan görüşmelerde birikmiş paraları eylül ayında vereceği yönünde söz verdiği dile getiriliyor.
Bayer'de eşel-mobil
Bayer'de geçtiğimiz dönem yürütülen sözleşme görüşmelerinde eşel-mobil sistemine geçilmemesi için işçiler çeşitli eylemler yapmışlardı. Ancak 197'si sendikalı 270 işçinin çalıştığı fabrikada bu eylemler başarılı olmadı ve eşel-mobil sistemine geçildi. Daha sonra Bayer'de toplusözleşme uyarınca ücretlere yüzde 20 zam yapıldı ve 6 ayda bir gerçekleşen enflasyona göre zam uygulaması getirildi. Bu nedenle fabrikada, 1 Temmuz itibariyle ücretlere yüzde 32.3 zam yapılması gerekiyor. Kriz sonrası bir süre hammadde alınmayarak üretim seviyesi düşürülürken, şu anda üretim normale döndü. Ücretlere yapılacak zam konusunda patron tarafından henüz olumsuz bir istek gelmezken, enflasyonun patronların beklediğinden yüksek çıktığı ifade ediliyor. Bayer'de taşeron uygulaması ise hiç yok.
www.evrensel.net