Arınç 'Yenilikçiler'e katıldı

FP'nin kapatılmasının ardından bölünmeyi önlemek amacıyla "genel başkan" olarak ismi ortaya atılan Bülent Arınç, Erbakan ve Kutan gibi etkin isimlerin bu talebi kabul etmediğini ifade etti.

Arınç 'Yenilikçiler'e katıldı
Manisa Bağımsız Milletvekili Bülent Arınç, Recep Tayyip Erdoğan'ın önderlik ettiği bildirilen "yeni oluşum içinde yer alacağını" söyledi. Arınç, "yeni kurulacak parti marjinal ve ideolojik parti olmayacak" dedi.
Arınç, TBMM'de düzenlediği ve aralarında Abdullah Gül, Abdüllatif Şener, Meral Akşener, Sadık Yakut ve Hüseyin Çelik başta olmak üzere 30 kadar milletvekilinin hazır bulunduğu basın toplantısında "niçin yeni oluşuma katıldığını" anlattı. Arınç'ın basın toplantısına Anayasa Mahkemesi tarafından milletvekilliği düşürülen, İstanbul Milletvekili Nazlı Ilıcak da katıldı.
Arınç'ı 'Gelenekçiler' istemedi
Arınç, FP'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması üzerine geniş kapsamlı çeşitli toplantılar yaptıklarını anlattı. Bu toplantılarda, partinin bölünmemesi, birlik ve beraberlik içinde hareket edilmesi gerektiği üzeride durulduğunu anlatan Arınç, bunun için 80 milletvekili ve 300'den fazla belediye başkanı ile tabanlarının büyük bir bölümünün kendisinin "Genel Başkan" olması gerektiğini ifade ettiğini bildirdi. Arınç, bu konuda çeşitli görüşmelerin yapıldığını, ancak eski FP'li yöneticilerin ve etkin isimlerinin "sadece isim ve amblem değişsin, genel başkan ve eski yönetimle yola devam edilsin" kararını aldıklarını söyledi. İsim ve amblem değiştirilerek eski kadroyla yola devam edilmesinin etik açıdan da doğru olmadığını kaydeden Arınç, "Halkın, 'Madem bunlar başarılı idilerse neden partilerini kapattırdılar' dediklerini duyar gibiyim" şeklinde konuştu.
'İki parti kaçınılmaz'
Aralarında kapatılan RP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan da dahil etkin bazı isimlerle görüştüğünü ve düşündükleri gibi bir partinin halkın ihtiyaçlarına cevap veremeyeceğini dile getirdiğini bildiren Arınç, bu isimlerin kafalarındaki yapıda ısrar ettiklerini kaydetti. Arınç, gelinen noktada iki ayrı partinin kurulmasının kaçınılmaz hale geldiğini ifade ederek, FP tabanında "evlerinden ölü çıkmış gibi yas yaşandığını" anlattı. "Belli kişilerin talimatlarıyla kurulacak partinin toplumun ihtiyaçlarına cevap vermeyeceğini, bir nefer olabilmek için yeni oluşum içinde yer aldığını" ifade eden Arınç, "Böyle bir yerde olmak da bana onur ve şeref verir" dedi.
'Ayrışma noktası'
Arınç, "Tek adamlık, lider adamlık, her şeyi çok iyi bilen bir anlayışın yerine eşitler içerisinde bir adım önde olanlar" mantığı çerçevesinde hareket ettiklerini ifade ederken Gelenekçi milletvekillerine de şöyle seslendi: "Kader bizi ayrışma noktasına getirmiş olabilir. Temel arzumuz aynı yerde olmaktır. Bu zamana kadar beraber olduğumuz arkadaşlarımızla manevi beraberliğimiz ölünceye kadar devam edecektir. Siyaset en iyiyi yapma, ülkeye hizmet etme anlayışıdır. Biz de beraber ülkeye en iyi hizmet etme yarışında olacağız. Aramızda kıskançlıklar, dedikodular oldu, ancak bunlar okyanusta bir nokta gibidir. Siyasette başarılı olunca yerinde kalınmalı, 'Birileri istedi' diye orada durulmamalıdır."
Arınç, bir gazetecinin "Karar verme noktasındaki etkin isimler kimlerdi?" şeklindeki soru üzerine, bunları kamuoyunun çok iyi bildiğini ifade ederek, "Bunlar arasında Erbakan, Kutan ve Erbakan'ın yakın çevresindeki insanlar var" dedi. Arınç, FP'nin kapatılması sonrasında ikiye bölünmeyi, "toplumun ortak talebi dışında, 3-5 kişi tarafından verilen bir karar" olarak nitelendirdi.
www.evrensel.net