08 Temmuz 2001 01:00

İftiraya yalanlama

Milliyet gazetesi tarafından Bergama köylülerini örgütlediği ve maddi yardımda bulunduğu ileri sürülen FIAN Derneği Almanya Şubesi Başkanı Petra Sauerland, iddiaların hem çirkin hem de gerçek dışı olduğunu söyledi.

Paylaş
İftiraya yalanlama
Yücel Özdemir
Milliyet gazetesi tarafından, yıllardan beridir Bergama'da siyanürle altın çıkarmaya karşı çıkan köylülerin Alman FIAN Vakfı tarafından örgütlendiği ve bu vakfın Almanya'nın Türkiye'ye altın ihracatınının sürdürülebilmesi için köylülere para verdiği yönünde yaptığı haberlere tepki geldi.
Milliyet'in iddialarını gazetemiz Evrensel'e değerlendiren FIAN Almanya Şubesi Başkanı Petra Sauerland, "Bizim Bergama köylülerine para verdiğimiz yönündeki iddialar tamamen gerçek dışıdır, büyük bir yalandır ve bu yalan bilinçli olarak ortaya atılmıştır" dedi.
Sauerland Evrensel'e yaptığı açıklamada, "Biz dernek olarak, siyanürle altın çıkarma işleminin bölgedeki halkın sağlığını ne kadar tehdit ettiği konusunda çalışmalar yapıyoruz.
Romanya, Yunanistan, Peru, Güney Afrika gibi ülkelerde etkili çalışmalarımız oldu.
Dolayısıyla bu ülkelerde şubelerimiz de var. Bu çerçevede Bergama'da da siyanürle altın çıkarma işlemine karşı çıkıyoruz. Bergama köylüleriyle ilişkilerimiz oldu, ancak bu kesinlikle onların maddi olarak desteklenmesi, örgütlenmesi biçiminde olmadı. Zaten bizim derneğimizin maddi olanakları da sınırlı" dedi. Sauerland, açık adı "FoodFirst Informations-Aktions-Netzwerk" olan FIAN'ın 1986 yılında kurulan bir dernek olduğunu ve bugün sadece Almanya'da 1300 üyesinin bulunduğunu söyledi. FIAN'ın bir Alman kuruluşu da olmadığını söyleyen Sauerland, kendilerini uluslararası bir kuruluş olarak tanımladıklarını, çünkü 40'tan fazla ülkede siyanürlü altın çıkarmaya karşı politik ve kültürel içerikli eylemler yaptıklarını dile getirdi.
Sauerland, gazetemize yaptığı açıklamada ayrıca, FIAN'in Milliyet gazetesinin iddia ettiği gibi bir vakıf olmadığını, sadece bir dernek olduğunu söyledi. Asya, Avrupa, Latin Amerika kıtalarında ve ABD'de şubelerinin olduğunu ifade eden FIAN Almanya Başkanı Petra Sauerland, derneğin genel amacını insan hakları ihlallerine karşı mücadele etmek olduğunu, bunu da daha çok sosyal, kültürel etkinlikler düzenlemek, basın açıklamaları yapmak ve düzenli yayınlar çıkarmak olduğunu sözlerine ekledi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İGSAŞ zarar tuzağında

SONRAKİ HABER

Norveç'te çifte vatandaşlığa izin çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa