Fotoğraf: AA

'Kissinger ifade versin'

Şilili bir savcı, ABD'nin eli kanlı diplomatı Henry Kissinger'in ABD'li bir gazetecinin öldürülmesi ile ilgili olarak yargılanması için çaba harcıyor.

'Kissinger ifade versin'
Şili'nin başkenti Santiago'da bir savcı, ABD'li Gazeteci Charles Horman'ın öldürülmesine ilişkin iddianamesinin sorgu listesine, Henry Kissenger'i de koydu. Şili'deki Yüksek Mahkeme'nin birçok Latin Amerika ülkesinde düzenlenen kanlı darbelerin planlayıcısı ABD'li diplomat Kissinger'in 1973'te General Augusto Pinochet cuntası sırasında işlenen cinayet ile ilgili olarak iadesini isteyip istemeyeceği merak konusu.
Kissinger'in cinayetten haberdar olduğunun belirtildği iddianameyi Savcı Juan Guzman ve Pinochet rejimi mağdurlarının avukatları hazırladı.
Ailesi davayı bırakmıyor
Horman'ın ailesi bugüne dek ısrarla Kissenger'in Ulusal Güvenlik Danışmalığı ve Dışişleri Bakanlığı yaptığı Richard Nixon yönetiminin cinayetle ilgili olarak açıklanandan daha fazla bilgiye sahip olduğu konusunda ısrar etti.
Charles Horman'nın eşi Joyce, "Kocamın kaybolması ile ilgili soruları yanıtlaması gereken kişi, Kissinger'dır" diye konuştu. Joyce, daha önce de ABD yönetiminin olayı örtbas etmek için çaba harcadığını dile getirmişti.
Vietnam Savaşı'nın sona erdirilmesinde etkin rol oynadığı iddiasıyla Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen Kissinger hakkındaki suçlamalar, Kamboçya'nın ABD tarafından bombalanmasından faşist yönetimleri desteklemeye hatta Pinochet örnğinde olduğu gibi kendi eliyle iktidara getirmeye kadar uzanıyor.
Geçtiğimiz mayıs ayında Paris'e giden Kissinger, Fransız bir savcının Pinochet rejimi sırasında öldürülen Fransız vatandaşları ile ilgili ifadesini alma talebine karşı çıkmıştı. Kissinger, bugün ülke ülke dolaşıp milyarlarca lira karşılığında çıktığı panellerde akıl dağıtıyor.
Akbaba Harekâtı soruşturuluyor
Arjantinli bir savcı da Kissinger'in mahkeme önüne çıkarılması için çaba harcıyor. Bu dava, 70'lerde Latin Amerika'daki faşist rejimlerin arasında devrimci hareketleri bastırmak amacıyla kurulan istihbarat teşkilatı olan Akbaba Harekâtı ile ilgili. Projenin bizzat ABD casusluk teşkilatı CIA tarafından şekillendirildiği biliniyor.
Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Ağustos 1976 tarihli bir ABD Dışişleri Bakanlığı gizli belgesinde, olay ile ilgili olarak, ABD'nin istihbarat sağladığı ve "muhtemelen Şili hükümetinin paranoyasını engellemek için hiçbir şey yapmadığı" yazıyor.
www.evrensel.net