05 Temmuz 2001 21:00

Şırnak komplosunda tahliye kararı

Demir'le birlikte, görev yaptıkları okullarda PKK adına örgütsel faaliyetler ve Kürt miliyetçiliği yaptıkları iddiasıyla hakkında dava açılan üç öğretmen de tahliye edildi.

Paylaş
Şırnak komplosunda tahliye kararı
"PKK'ye erzak, silah temin etme, örgüte adam kazandırarak kırsala götürme ve Abdullah Öcalan'dan telefondan talimat aldığı" iddiasıyla hakkında dava açılan Şırnak Merkez Kumçatı Belde Belediye Başkanı Osman Demir tahliye edildi. Demir'le birlikte, görev yaptıkları okullarda PKK adına örgütsel faaliyetler ve Kürt miliyetçiliği yaptıkları iddiasıyla hakkında dava açılan üç öğretmen de tahliye edildi.
Diyarbakır 3 No'lu DGM'de önceki gün görülen duruşmayı izlemeye gelen ve siyasi parti, kitle örgütü, sendika yönetici ve üyelerinden oluşan yüzlerce kişi de salona giremedi. Salona girenler de karar aşamasında mahkeme salonundan dışarı çıkarıldı.
Halen koruculuk yapan ve Korucubaşı Osman Ağa lakabıyla anılan Şırnak Merkez Kumçatı beldesinde HADEP Belediye Başkanı olan Osman Demir, hakkındaki iddiaları kabul etmeyerek uçaksavar saklamasının mümkün olmadığını söyledi. Uçaksavar sakladığı iddia edilen yerin askerlerin nöbet tuttuğu yer olduğuna dikkat çeken Demir, gözaltındaki tutanakların zorla imzalattırıldığını belirtti. Ayrıca Demir, savunmasında, hangi gerekçe ile bu tür uygulamalara maruz kaldığını bilmediğini sözlerine ekledi.
Kürtçe bilmeden ders vermiş
"Komite kurarak, PKK adına faaliyet yürütmekten, Kürt milliyetçiliği yapmaktan, okulda Kürtçe ders vermekten ve evinde yapılan aramalar sırasında ortaya çıkan el bombası ve kalaşnikof silahı bulundurmaktan" hakkında dava açılan Ali Ekber Şalkan, Özgür Barış Mercan ve Mehmet Şahin de yoğun baskı ve işkence sonucu imza attıklarını söyledikleri tutanakları reddettiler. Gözaltında elektrik, kafalarına poşet geçirme, tazyikli su, yüksek sesle müzik dinletme, pis kokulu hücrelerde bekletme ve tehdit gibi işkencelere maruz kaldıklarını ifade eden öğretmenler, tutanakta birçok çelişkinin bulunduğuna dikkat çektiler.
Öğretmenlerden Özgür Barış Mercan'in kolluk ifadesinde "Okulda öğrencilere Kürtçe ders verdim" iddiası yer almasına karşın, Mercan'ın avukatları Mercan'ın Kürtçe bilmediğini dile getirdiler.
Mercan savunmasında, "Asker öğretmenim. Lojmanlarda oturuyurum. Nasıl olur da komite kuruyorum, faaliyet yürütüyorum. Benim lojmandan çıkmamı istediler, ben çıkmadım. Bu yüzden bu isnadı atıyorlar. Benim evimde arama yaptıklarında ne kalaşnikof ne de el bombası gördüm. Tutanağı hazırlayıp zorla imzalattılar. Ayrıca elyazılı tutanağı da nişanlıma zarar verecekleri yönünde tehditler savuruyorlardı. Korktuğum için imzaladım" diyerek suçlamaların yersiz ve hukuka aykırı olduğunu söyledi.
Savunmaların ardından tutuklu sanıkların tahliyesine karar veren mahkeme heyeti, davayı ileri bir tarihe erteledi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Çatalan'da işçi direnişi
Adana Büyükşehir Belediyesi'ne ait Çatalan Projesi kapsamında, Çatalan Su Arıtma Tesisi'nin inşaatında çalışan işçiler, ücretlerini düzenli alamadıklaır için direnişe geçtiler.
Akor İnşaat Ltd. Şirketi'ne bağlı olarak çalıştırılan işçilerden 5 kişinin işten atılmasından dolayı iyice öfkelenen işçiler, çıkarılan arkadaşlarının işe alınması ve zam oranının belirlenmesi için önceki gün işbırakarak, direniş başlattılar. Gazetemizi ziyarat ederek bilgi veren işçiler, önceki gün 5 arkadaşlarının gözaltına alındığını ifade ederek, arkadaşlarının haksız yere gözaltında tutulduğunu, gözaltılardan dolayı savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söylediler.
Günü geçmesine rağmen 1 aylık alacakları da verilmeyen işçiler, işverinin keyfi tutumlarından dolayı Bölge İdare Mahkemisi'ne şikâyette bulunduklarını ifade ettiler.
Arkadaşlarının serbest bırakılması, ücretlerinin düzenli ödenmesi ve 6 aylık zam oranının bir an önce belirlenmesi için sonuna kadar mücadele edeceğini belirten işçiler, bugün basın açıklaması yapacaklarını söyleyerek kamuoyundan destek istediler.
ÖNCEKİ HABER

Bergama'da hukuk kararları uygulansın

SONRAKİ HABER

Evde bulunan tabanca 7 yaşındaki çocuğun yaralanmasına neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa