Maaşlarını BM ödüyor

Makedonya'da hükümete karşı savaşan Arnavut UKO gerillalarının komutanı Gezim Ostremi'nin, Kosova'daki BM polis gücünün lideri olduğu anlaşıldı.

Maaşlarını BM ödüyor
Makedonya'daki saldırılarını başkent Üsküp yakınlarına kadar taşıyan Arnavut Ulusal Kurtuluş Ordusu (UKO)'nun lider kadrosuna dair ifşaatlar devam ediyor. Örgütün en önemli liderlerinden Kumandan Gezim Ostremi'nin, Kosova'da BM yönetiminde kurulan "sivil savunma gücü"nün başkanı olduğu ortaya çıktı.
Bundan bir süre önce de, UKO'nun iki önemli komutanının İngiliz SAS birliklerince Arnavutluk'ta eğitildiği anlaşılmıştı.
Tatile çıkmış!
İrlanda'da yayınlanan Irish Times gazetesinde dün yer alan habere göre, Ostremi; BM'ye bağlı olarak oluşturulan ve eski UCK (Kosova Kurtuluş Ordusu) milislerinin yer aldığı Kosova Koruma Gücü (KPC)'nün başkanlığını yürütüyordu. Ancak BM, Ostremi'nin aylardır Makedonya'daki gerillaları yönettiğini "fark etmedi". BM kaynakları, Ostremi'nin "işinden izin alıp tatile çıktığını düşündüklerini" öne sürdüler.
ABD rahatsız
Makedonya'nın iç savaşa sürüklenmesini hedefleyen faaliyetler yürüten UKO liderlerinin Batılı emperyalistlerle işbirliği içinde olduklarının ortaya çıkması, ABD ve Avrupa Birliği'ni güç durumda bırakıyor. Resmi açıklamalarında "barış" ve "uzlaşma"dan bahseden ABD yönetimi, Arnavut gerillaların kendisi tarafından yönetildiğine dair ortaya çıkan bilgilerden oldukça rahatsız.
Skandal niteliğindeki bu bilginin kamuoyu tarafından öğrenilmesinden sonra, ABD Başkanı George Bush, Kumandan Ostremi'nin Amerikan topraklarına girişini yasakladı. Bush ayrıca, KPC'nin beş yöneticisini de UKO'ya yardım etmekle suçladı. Bu kişiler arasında Ostremi'nin yerini alan bugünkü KPC Şefi Davut Haradinaj, KPC Acil Müdahale Birimi'nin komutanı ve komutan yardımcısı ile, bölge komutanları Sami Luştaku ve Mustafa Rüstem yer alıyor.
Görev başındalar
Batılılar tarafından "Remi" adı verilen Kumandan Rüstem, Kosova savaşında Sırp ordusuna yönelik saldırıları yönetmiş ve NATO liderlerinin "favori ismi" haline gelmişti. Rüstem'e verilen son desteğin, salı günü iki ayrı ABD askeri heyetinin, onun yönettiği üsse gelip adamlarına eğitim vermeye başlaması olduğu kaydediliyor.
Fakat BM yönetimi, hepsi de Kosova'da "görevleri başında" olan bu beş kişi hakkında hiçbir işlem yapılmayacağını ilan etti.
Bir öyle, bir böyle
İrlanda gazetesi, ABD ile Avrupa Birliği arasında yaşanan Makedonya çatlağına değinerek, "NATO'nun bir kısmı Kosova'dan Makedonya'ya gerilla geçişini önlemeye çalışıyor. Diğer kısım ise, onlara para ve eğitim vermekle meşgul" yorumunu yaptı.
KPC, eski UCK milislerinden oluşturulan, doğrudan BM'ye bağlı bir "polis kuvveti" olarak ortaya çıktı. Kosova Koruma Gücü, resmen "doğal felaketler ve yangınlarla savaşmak" için kuruldu, ancak zamanla savaş eğitimi almaya başladı. 5000 kişilik KPC, NATO tarafından "askeri yetenekler, nakliye, iletişim, harita okuma ve tıp" konularında eğitiliyor. Bu kuvvetin yıllık 7 milyon dolar tutan maaşı da, BM tarafından ödeniyor.
Yeni bir ateşkes
Bu arada, Makedonya hükümeti, NATO'nun girişimiyle, Arnavut militanlarla yeni bir ateşkes imzaladığını açıkladı.
Hükümetin dün öğlen saatlerinde yapılan açıklamasında, "Yarım saat önce Makedonya hükümeti ile NATO arasında ateşkes konusunda anlaşmaya varıldı. Ateşkes bu geceden itibaren yürürlüğe girecek" denildi.
www.evrensel.net