03 Temmuz 2001 21:00

Çocuklar isyan etti!

Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi'ndeki çocuk tutuklular, koğuş değişikliğine karşı üç günde iki kez eylem yaptı.

Paylaş
Çocuklar isyan etti!
Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi'nde kalan çocuk tutuklular, "cezaevi şartlarının iyileştirilmesi" gerekçesiyle öngörülen koğuş değişikliğine karşı çıkarak, 3 gün içinde 2 kez eylem başlattılar.
Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi yönetimi, cezaevi şartlarının iyileştirilmesi gerekçesiyle bazı çocuk tutukluların koğuşlarının değiştirilmesi yönünde karar aldı. Bu kararı protesto etmek isteyen B Blok B-1 koğuşundaki 23 çocuk tutuklu, 29 Haziran günü koğuş kapılarının arkasına dolap ve ranzaları yerleştirdi. Bazı çocuk tutukluların vücutlarını jiletlerle kestiği eylem, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Celil Demircioğlu'nun yaptığı görüşmeler sonucu yaklaşık 1 saatte sona erdirildi. Jiletle kendisine zarar veren çocuk tutuklular da, cezaevi revirine kaldırılarak tedavi altına alındı.
5 saat sürdü
B-1 koğuşundaki çocuk tutuklular, önceki gün de aynı taleplerle yeniden eylem başlattılar. Koğuş kapılarının arkasına dolap ve ranzaları çekerek içeriye girişleri engelleyen bu tutuklulara, B-5 koğuşundaki 10 tutuklu çocuk da destek verdi. Bunun üzerine cezaevine gelen Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Celil Demircioğlu, çocuk tutuklularla görüştü. Bu görüşmenin ardından, yaklaşık 5 saat süren eylem bitirildi.
Çocuklara disiplin cezası geliyor
Başsavcı Demircioğlu, cezaevi yönetiminin şartların iyileştirilmesi konusunda öngördüğü değişikliğe karşı çıkmaya çalışan ve bu amaçla eylem yapan çocuk tutukluların 14-15 kişi olduğunu, haklarındaki adli ve idari soruşturmanın sürdürüldüğünü bildirdi.
Eylemlere ilişkin çocuk tutuklulara disiplin cezası uygulanacağını kaydeden Başsavcı Demircioğlu, ancak soruşturma sonucunda "İsyan" ve "Cezaevi idaresine karşı gelme" fiillerinin oluştuğunun tespit edilmesi durumunda da ceza davası açılacağını söyledi. Demircioğlu, olaya karışan çocuk tutukluların, halen 2 savcı tarafından ifadelerinin alındığını kaydetti.
ÖNCEKİ HABER

Hükümet işçi yüzü görmek istemiyor!

SONRAKİ HABER

Hrant Dink, katledilişinin 12. yılında Stockholm'de anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa