03 Temmuz 2001 21:00

Eurogoldcu basına tepki

Konyar, haberi manşetten veren Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Fikret Bila ile görüştü. Bila, Konyar'ın açıklamaları karşısında imzası bulunan haberi savunamadı.

Paylaş
Eurogoldcu basına tepki
Topraklarında siyanür yöntemiyle altın çıkaran şirket Normandy (Eurogold)'ye karşı 12 yıldır onurlu bir mücadele veren Bergama köylülerinin sözcüsü Oktay Konyar, Milliyet gazetesinin haberine tepki göstererek, "12 yıldır dünyaya örnek bir mücadele böyle gölgelenmemeli, uygarca tartışma zeminleri yaratılmadan yöneltilen bu tür saldırılar bizi daha çok bir araya getirir ve direnişimiz güçlenir. Aynen de öyle oldu" diye konuştu.
Milliyet, Türkiye ve Akşam gibi bazı gazetelerde Bergama köylülerinin Almanya'da faaliyet yürüten Finyar Vakfı'ndan destek aldığı iddialarının yer alması üzerine Ankara'ya gelen Bergama köylülerinin sözcüsü Konyar, haberi manşetten veren Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Fikret Bila ile görüştü. Konyar, Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Başkanı Cihan Dündar, Genel Sekreter Tezcan Abay ve TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Ethem Torunoğlu ile birlikte Bila'yla görüşerek Normandy şirketi ve altın arama yöntemleri hakkında hazırlanan ÇMO raporunu sundu. Raporu kabul eden ve muhabirlerine Konyar ile röportaj yaptıran Fikret Bila, "Bana böyle bilgi gelmişti. Ama iddialar bu kadar ciddiyse araştıracağız" demekle yetindi.
'Alçakça bir iftira'
Konuyu gazetemize değerlendiren Konyar, dünyada hiçbir ülkesinde hiçbir devletin yurttaşlarını zehirlemek, onların topraklarını ellerinden almak için planlar yapmayacağını söyleyerek, Bergama köylülerinin topraklarını savunduklarını ülkenin en büyük yargı organlarının da köylülerin lehine karar verdiğini hatırlattı. Bergama köylüleri üzerinde birçok oyunlar oynandığını, mahkeme kararlarına rağmen altın aramasına devam edildiğini dile getiren Konyar, "Bizi hiçbirisi ülkenin zengin olmasını istemeyen, düşmanlarla işbirliği yaparak onlardan yardım alarak bu işlere girdiğimizi söylemeleri kadar üzmedi, yaralamadı. Çünkü bu alçakça bir iftiraydı. Çamur at izi kalsın böyle oldu" diye konuştu.
Onları kim destekliyor?
Yurttaşların kazandığı yargı kararlarının uygulanmasını inanılmaz bir enerjiyle 12 yıldır yürüyerek kazandığını ifade eden Konyar, "Soruyorum, acaba bizim lehimize karar veren yargıçlarda mı devlete karşı olan ülkelerle işbirliği yapıyor?" dedi. Konyar, Bergama köylüleri olarak bir ilki başarmanın mutluluğunu yaşadığını sadece Türkiye'ye değil dünyaya da altın madenlerinin ne tür zararlar verdiğini anlattıklarını ifade ederek, Bergama köylülerinin bu ülkeyi çokuluslu şirketlerden daha fazla sevdiklerini vurguladı. Fiyan Vakfı'nı hiç bilmediklerini, bilen varsa ispat etmelerini isteyen Konyar, karşılarındaki halkın hakkını arayan ve bunu sonuna kadar sürdüren bir halk olduğuna dikkat çekti.
Gazetemize ziyaret
Daha sonra Gazetemizin Ankara Bürosu'nu ziyaret eden Konyar, Ankara Temsilcimiz Fevzi Argun ile görüştü. Bergama köylülerinin mücadelelerine verilen destek için teşekkür eden Konyar, Evrensel emekçileri ile dayanışma içinde olduklarını vurguladı.
Bergama köylülerinin yanında olmaya devam edeceklerini söyleyen Argun, Bergama köylülerinin mücadelesinin dünyada ve Türkiye'de örnek teşkil ettiğini ve mücadeleden çıkarılacak olan dersler olduğunu dile getirdi.
ÖNCEKİ HABER

SSK'yı böyle soyuyorlar!

SONRAKİ HABER

Denizli EYT, 10 Şubat'ta Ankara buluşmasında olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa