Başbakanlık'ta sendikacılar zirvesi

Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan, işçi ve işveren konfederasyonlarıyla çalışma hayatını düzenleyen yasalar konusundaki çalışmalarını Başbakan ve yardımcılarına aktardı.

Başbakanlık'ta sendikacılar zirvesi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Sendikalar, Grev ve Lokavt ve İş Yasası'nda düzenlemeler yapacaklarını, hazırlayacakları yasalar için hükümetin desteğini aldıklarını söyledi.
Yaşar Okuyan'ın çağrısıyla bir araya gelen Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve TİSK Genel Başkanı Refik Baydur, dün Başbakan Bülent Ecevit ile yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz ile ayrı ayrı görüştüler.
Görüşmeler sonrasında açıklama yapan Bakan Okuyan, çalışma hayatıyla ilgili bazı sorunları götürdüklerini belirterek, daha önce 2821-2822 ve 15-1475 sayılı yasalar ile Hava ve Deniz İş Yasaları da dahil olmak üzere çalışma hayatını ilgilendiren tüm yasaları, ILO sözleşmeleri çerçevesinde, AB'nin norm ve standartlarına uygun hale dönüştürme doğrultusunda daha önce aldıkları karar ve çalışmaları hatırlattı. Bu kararları fiiliyata dönüştürdüklerini, Ankara ve İstanbul'da toplantılar gerçekleştirdiklerini ve bir protokol imzaladıklarını kaydeden Okuyan, üç işçi konfederasyonunun hazırladıkları ortak metin çerçevesinde bazı güncel konuları da görüştüklerini, bu konuda işveren konfederasyonunun da olumlu görüşünün olduğunu söyledi. Reel sektörün sıkıntılarının giderilmesi, işsizliğin önlenmesi konusunu da ele aldıklarını belirten Okuyan, "İşten çıkartılan, özelleştirme sonucu işini kaybeden işçilerin durumları dahil olmak üzere bu çalışmaları birlikte değerlendirdik. Muvakkat işçilerin sorunları da görüşüldü" dedi.
Esnek çalışma ve tazminatlar
Asgari ücret, SSK prim tavanı sorunlarını da sayan Okuyan, kıdem tazminatı, esneklik gibi konuların da görüşüldüğünü söylerken, patronların yıllardır rüyalarını süsleyen ve her dönem "İş yasaları esnekleştirilmeli, kıdem tazminatı kaldırılmalı" görüşleri doğrultusunda çalışmanın ortaya çıkacağının ipuçlarını da verdi.
Görüşmelerde, asgari ücret konusunun değerlendirildiğini belirten Okuyan, İşgüvencesi Yasası'nın hatırlatılması üzerine, Başbakanlık'a gönderildiğini kaydederek, hepsi üzerinde genel bir çalışma yapacaklarını bildirdi.
Konfederasyon başkanları soruları yanıtsız bırakırken, Meral sadece, televizyonlarda zamların nedeninin işçilere verilen ücret zamları olarak gösterilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Bu arada Türk-İş Yönetim Kurulu'nca Başbakan ve yardımcılarına, "işçilerin acilen çözüm bekleyen sorunları"na ilişkin bir metin sunuldu.
www.evrensel.net