Hükümetin IMF telaşı

IMF icra direktörleri, bugün Türkiye'nin 8. gözden geçirme raporu ve ek niyet mektubunu görüşmek için toplandı.

Hükümetin IMF telaşı
Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörleri Kurulu toplantısı öncesi hükümeti "Sözünüzden çıkmadık, parayı verin" telaşı sardı. Çünkü IMF'nin bugünkü toplantısının gündemini Türkiye oluşturuyor. IMF icra direktörleri, bugün Türkiye'nin 8. gözden geçirme raporu ve ek niyet mektubunu görüşmek için toplandı. Hükümet de IMF'nin verdiği bütün ödevleri yerine getirmiş olmasına rağmen, Telekom'da yaşanan gecikmeden ve Emlak Bankası'nın tasfiyesinin uzamasından dolayı tedirgin.
Bütün programını IMF'nin vereceği kredilere dayandıran hükümet, kredilerin gecikmemesi için adeta IMF'ye yalvarıyor. Başbakan Bülent Ecevit önceki gün IMF Başkanı Horst Köhler'i arayarak bütün isteklerin yerine getirdiğini "müjdeledi". Böylece IMF'den kredi diliminin serbest bırakılmasını talep eden Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den ise IMF'nin isteğiyle çıkardıkları yasaların bir an önce onaylamasını "rica etti".
IMF'nin ise toplantıda Türkiye'nin taahhütlerini yerine getirip getirmediğini değerlendirerek, 8. gözden geçirme raporu ve ek niyet mektubunu onaylayacak. 17 maddelik ek niyet mektubu ve 8. gözden geçirme raporunun, icra direktörlerine, okumaları için geçen hafta dağıtıldığı belirtiliyor. IMF'nin, İcra Direktörleri Kurulu toplantısının ardından, 1.5 milyar dolarlık ikinci kredi dilimini serbest bırakması bekleniyor.
9. denetleme yolda
İcra Direktörleri Kurulu toplantısının gerçekleştirilmesi durumunda, Juha Kahkonen başkanlığındaki IMF heyetinin, 9. gözden geçirme ziyaretinin gelecek hafta başlayabileceği kaydediliyor. Diğer dilim olan 1,5 milyar dolarlık kısmın da, 25 Temmuz'da serbest bırakılması planlanıyor. Diğer 3'er milyar dolarlık dilimler ise 20 Eylül ve 15 Kasım tarihlerinden sonra serbest bırakılacak.
IMF yönetimi, 3,8 milyar dolarlık ilk dilimden sonraki dört kredi diliminin serbest bırakılmasının, program hedefleriyle ilgili gözden geçirmelerin sonuçlarına bağlı olacağını vurgulamıştı.
Öte yandan, IMF'den ayrı Dünya Bankası'nın Türkiye'ye vereceği yaklaşık 1.1 milyar dolarlık krediye ilişkin toplantısını da, 5 Temmuz Perşembe günü yapması bekleniyor.
www.evrensel.net