01 Temmuz 2001 21:00

Lastikte sözleşme delindi

Kriz gerekçesiyle işçi ücret ve haklarının gaspı lastik sektöründe yaşama geçirildi. 3000 lastik işçisini ilgilendiren ve geçen yıl imzalanan toplusözleşme delindi.

Paylaş
Lastikte sözleşme delindi
BRİSA, Pirelli ve Goodyear'da geçen yıl imzalanan toplusözleşmede öngörülen ikinci yıl ücret zammı oranları, sendika ile patronlar arasında yapılan görüşme sonunda düşürüldü. Sözleşme yaklaşık 3000 lastik işçisini ilgilendiriyor. İşçiler ise sözleşmenin delinmesi nedeniyle Lastik-İş yöneticilerine tepki gösterdiler.
Geçen yıl imzalanan sözleşmeye göre ücretlere yüzde 31 civarında zam yapılması ve her işçiye 1.5 milyar lira global para ödenmesi gerekiyordu. Yine sözleşmeye göre 11. ayda yapılan görüşmelerde işçi maliyetlerinin 25 bin doların altında kalması halinde aradaki fark ücretlere yansıtılarak ödenecekti. Ancak krizi bahane eden lastik patronları işçilere yüzde 22.9 zam ve 400 milyon lira global para önermişti. Bu gerginlikten dolayı yüzde 25 üretim düşüklüğü yaşanan fabrikalarında, işçiler mesaiye kalmama ve sakal bırakma gibi eylemler de yapıyorlardı.
25 bin dolar barajı kalktı
Lastik-İş yöneticileri ile lastik patronlarının önceki gün Derbent Oteli'nde 2,5 saat süren toplantının ardından sözleşmelere ilişkin anlaşmaya varıldığı bildirildi. Bu anlaşmayla 25 bin dolar bağlantısı ortadan kaldırılırken, 1,5 milyar lira olarak ödenecek ücret brüt olarak belirlendi. Zam konusu tam kesinleşmezken, işçiler 1 Temmuz itibariyle saat ücretlerine yüzde 35 zam yapıldığını söylüyor. Ancak AA'nın geçtiği bilgiye göre bu rakam yüzde 25. Varılan anlaşmanın bir başka boyutu ise ücretlere yapılan zammın sosyal haklara yansıtılmaması.
İşçiler tepkili
Lastik-İş İzmit Şube Başkanı Hasan Hüseyin Çakar ise anlaşma sonrasında patronların sözleşme hükümlerine 6 aydır uymadığını ve zam almayan çalışanların mağdur olduğunu belirterek, "İşçimiz bu anlaşmayla iş barışının devam etmesi için çok büyük fedakârlıkta bulunmuştur" açıklamasında bulundu.
Ancak patronlarla Lastik-İş arasında varılan anlaşma işçilerin tepkisine neden oldu. En fazla tepkinin gösterildiği BRİSA'da, işçiler içlerinde Lastik-İş Genel Başkanı Vahdettin Karabay ve Genel Merkez Yöneticisi Abdullah Karacan'ın bulunduğu sendikacıları yuhalayarak ve masaları yumruklayarak protesto etti. Öte yandan BRİSA işyeri temsilcilerinin bu anlaşmanın altına imza atmazken, sözleşmenin uygulanması için gerekli hukuki yolların araştırılması için 10 gün süre istedikleri belirtildi. Pirelli'de de işçiler tepki gösterirken, Goodyear'da böyle bir tepki yaşanmadığı söyleniyor. Pirelli ve Goodyear temsilcileri ise bu anlaşmanın altına imza attılar.
ÖNCEKİ HABER

Sigara savaşları

SONRAKİ HABER

Evde bulunan tabanca 7 yaşındaki çocuğun yaralanmasına neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa