01 Temmuz 2001 01:00

Amerikan askeri işbaşında

Okinawa'daki bir ABD üssünde görevli dört asker, yerli halktan bir genç kıza daha tecavüz etti. Ada halkı, üslerin kapatılması talebiyle yeniden sokaklara dökülmeye hazırlanıyor.

Paylaş
Amerikan askeri işbaşında
Japonya'nın Okinawa Adası'nda bulunan ABD üssündeki dört Amerikan askeri, yerli bir kadına tecavüz etti. Perşembe gecesi yaşanan korkunç olayın, dün Washington'a giden Japon Başbakan Junişiro Koizumi tarafından gündeme getirilmesi bekleniyor.
Okinawa'daki Amerikan askerleri, daha önce de birçok kez Japon kadınlara ve küçük kızlara tecavüz etmiş ve halkın öfkesini çekmişlerdi.
Suçlular teşhis edildi
Son tecavüz olayının, birçok Amerikan üssünün bulunduğu adanın Chatan kasabasında bir park yerinde gerçekleştiği belirtiliyor. Yerel haberlere göre, 20 yaşlarındaki tecavüz kurbanına bir Amerikan askeri tecavüz ederken, üç asker de "çevreyi kolladı". Dört sapık asker, Amerikan askeri personelinin kullandığı bilinen bir plakaya sahip araçla olay yerinden kaçtı.
Suçluların Japon polisi tarafından kısa sürede bulunmasının ardından, ABD ordusu, bu kişilerin askerlikle ilişkilerinin kesildiğini açıklamak zorunda kaldı.
Askerlerin, Kadena Hava Üssü'nde görevli oldukları ve suçlamaları reddettikleri öğrenildi.
Medyanın ikiyüzlülüğü
Japon medyasının, daha önceki tecavüz olaylarında aldığı tutumun aksine, Bush-Koizumu zirvesini "gölgelememek" gerekçesiyle, son tecavüzün üzerine gitmemesi dikkat çekti. Başbakan Koizumu ise, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Böylesi suçlar, Okinawa sakinlerinin duyguları üzerinde korkunç bir etki yaratıyor" demekle yetindi.
Tecavüzün ardından, Okinawa halkı, Amerikan üslerinin kaldırılması için yeni protesto gösterilerine hazırlanıyor. Üslere karşı mücadele eden kitle örgütlerinden birinin lideri Shigeko Urasaki, bu üslerin suç yatağı olduğunu vurguladı. Urasaki, "ABD hükümeti, bu üslerle suç ihraç ediyor ve Japon hükümeti de ithalatçı. Kurban, Okinawalı kadınlar oluyor" dedi. Urasaki, ABD ve Japonya'nın, bu üslerin suç yatağı olduğunu açıkça ilan etmesini talep etti.
Okinawa halkı, ABD askerlerinin ilk büyük suçuyla, 1995'te karşılaştı ve bir ilkokul öğrencisi, Amerikalı askerlerin tecavüzüne uğradı. Son olay ise, geçtiğimiz yıl temmuz ayında, bir lise öğrencisinin ABD'lilerin tacizine uğramasıydı.
Koizumi Washington'da
Öte yandan, ABD Başkanı George Bush ile görüşecek olan Japonya Başbakanı Junişiro Koizumi, Washington'a ulaştı.
Uçağı Washington yakınlarındaki Andrews askeri hava üssüne inen Koizumi, daha sonra görüşmenin yapılacağı Camp David'e geçti.
Görüşmede, Japonya'daki siyasi "reformlar", ülkenin ekonomik durumu ve ABD'nin Kyoto Sözleşmesi karşısındaki tutumu ele alınacak.
Bush, karbondioksit gibi sera etkisi yaratan gazların sanayi bölgelerinden salımını tedricen azaltmayı öngören 1997 tarihli Kyoto-Japonya Sözleşmesi'ne karşı çıkıyor.
ÖNCEKİ HABER

Baro başkanına 'siyanür' cezası!

SONRAKİ HABER

Adana'da sendikalar, odalar ve Adana Barosundan örgütlenme forumu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa