Metrobüs hattı özelleştiriliyor

Metrobüs hattı özelleştiriliyor

YAPIM aşamasından metrobüs alım ihalesine kadar birçok eleştirinin hedefi olan metrobüs hattı yine tartışılacak bir kararla özelleştiriliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi altyapısı düzene girmeye başlayan metrobüs hatlarını İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketi olan İstanbul Otobüs AŞ’ye devrederek özell

YAPIM aşamasından metrobüs alım ihalesine kadar birçok eleştirinin hedefi olan metrobüs hattı yine tartışılacak bir kararla özelleştiriliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi altyapısı düzene girmeye başlayan metrobüs hatlarını İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketi olan İstanbul Otobüs AŞ’ye devrederek özelleştirecek. Özelleştirme planına göre İlk etapta 29 Ekimde hizmete açılması planlanan Avcılar-Beylükdüzü hattındaki 100 metrobüsün işletme hakkı özel sektöre devredilecek.

Ardından diğer hatlardaki metrobüslerin de ihale yoluyla 10-15 yıllığına özel sektöre kiralanması planlanıyor. Bu kararla İETT hatları yanında metrobüsün özelleştirilme süreci de resmen başlamış oluyor. Avcılar-Beylikdüzü hattındaki metrobüslerin özel sektöre devrinin ardından sıra Avcılar- Edirnekapı, Edirnekapı-Zincirlikuyu ve Zincirlikuyu- Söğütlüçeşme hattındaki metrobüslere gelecek.

Koordinasyon ve denetim açısından İETT’ye bağlı olan metrobüslerin koordinasyon ve denetiminin de bir süre sonra İstanbul Otobüs AŞ’ye devredilmesine kesin gözüyle bakılıyor. (İSTANBUL)

www.evrensel.net