28 Haziran 2001 21:00

Sarsıcı bir Meksika panoraması

Haftanın en önemlisi Meksika yapımı "Paramparça Aşklar/ Köpekler", bu haftanın komedisi ise Amerika'dan "Onunla Bir Gece", haftanın son filmi ise İngiltere'den gelen bir korku filmi "Delik".

Paylaş
Sarsıcı bir Meksika panoraması
Meksika sinemasının son yıllardaki en dikkat çekici yapımlarından olan ve son İstanbul Film Festivali'nde de gösterilen "Paramparça Aşklar / Köpekler", geçmişte DJ'lik, müzisyenlik ve reklamcılık gibi alanlarda çalışan yönetmen Alejandro Gonzales Inarritu'nun ilk uzun metrajlı filmi. Senaryosunu Guillermo Arriaga'nın yazdığı, görüntü yönetmenliğini Rodrigo Prieto'nun üstlendiği filmin, müziği Gustavo Santaolalla'ya ait. Başrollerini de Emilio Echevarría, Gael García Bernal, Goya Toledo, Álvaro Guerrero ve Vanessa Bauche paylaşıyor. Film çakışan üç hikâyeyi bir arada kurguluyor.
Odağında üç kişinin öldüğü bir trafik kazasının yer aldığı film, bu kazayı yaşayan ve kazaya tanık olanların çevresinde halka halka gelişen farklı hikâyelerin başarılı bir kurgu ile iç içe anlatılmasından oluşuyor.
Octavio, hayatta hiçbir şey elde edememiş olan boşta gezerin biridir. Yengesi Susana'ya vurgundur aynı zamanda. Öte yandan, başarılı bir editör olan Daniel, nevrotik bir süpermodel olan Valeria'yla birlikte yaşamak için eşini ve çocuklarını yüzüstü bırakıp lüks bir kata çıkmıştır.
El Chiavo namıyla bilinen eski bir komünist gerilla da, gizli bir ilişki içinde olduğu genç bir kızın hayatını işgal etmiş durumdadır. Varlıklı bir işadamını öldürmek için tutulan bu eski gerillanın yolu, diğer öykülerin karakterleriyle ve iki köpekle çakışınca ortaya ilginç bir durum çıkar. Bu birbiriyle ilgisizmiş gibi görünen üç öykünün ortak bir paydası vardır aslında... Meksico City için bile alışılmadık türde bir vahşet doğacaktır bu hayat girdaplarından...
Yönetmen Inarritu filmle ilgili olarak "Karakterlerin mahçup olmalarına izin vermeden onları kameranın önünde, kendini izleyen seyircinin içinde gizli kalmış mükemmel duyguları ya da rahatsız edici utancı çıkarabilmek için çırılçıplak soymak istedim" diyor. Film kendine özgü kurgu anlayışıyla filmsel öyküleme tekniğine de yeni bir bakış açısı getiriyor.
ÖNCEKİ HABER

Beykoz Deri işçileri yürüdü

SONRAKİ HABER

Liselere giriş sınavına yönelik dördüncü örnek soru kitapçığı yayımlan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa