Telekom'da kirli oyun

KİGEM, DENETDE ve Haber-Sen başkanları; Telekom'un satışı konusunda oynanan "kirli oyunların" bir devamı olduğunu belirterek, asıl önemli gelişmenin IMF'nin istediği gibi özelleştirmenin sürmesi olduğunu belirttiler.

Telekom'da kirli oyun
Sultan Özer
IMF ve ABD yönetiminin mali desteğin koşulu olarak ileri sürdükleri Telekom'un "yeniden yapılandırılması" konusunda Kemal Derviş ile Enis Öksüz arasında çıkan tartışma, Telekom üzerinde oynanan oyunların bir devamı olarak nitelendirildi. Zonguldak eski Milletvekili ve KİGEM Başkanı Mümtaz Soysal, görevi, unvanı ve destekçileri kim olursa olsun, kimsenin Türkiye'yi tehdit etme hakkı olmadığını vurgularken, DENETDE, kamu bankalarında oynanan oyunun şimdi de Telekom'da oynanmak istendiğini dile getirdi.
Haber-Sen ise hem Derviş'in hem de MHP'nin özelleştirmeye karşı olmadığını dolayısıyla sorunun bir çıkar çatışması olduğunu vurguladı.
Önceki akşam Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz arasında Telekom'a atanacak yönetim konusunda anlaşmazlık çıktı. Derviş IMF'ye verilen söze uygun olarak özel sektör temsilcilerinin de yönetim de bulunmasını isterken, MHP de kendi yandaşlarının yönetimde ağırlıklı olmasını istiyor. Yedi kişilik yönetim kurulu için 4-3, 3-3-1, 5-2 gibi formüller geliştirilirken, Telekom'un satışına karşı çıkan kesimler bunun kurum üzerinde oynanan kirli bir oyun olduğunu vurguladılar.
KİGEM: "Herkes haddini bilsin"
Kamu İşletmelerini Geliştirme Merkezi Vakfı (KİGEM) Başkanı Mümtaz Soysal tarafından yapılan açıklamada, "IMF'nin talepleri doğrultusunda yasaların parlamentodan geçmesinin yeterli olmadığını belirtip, Cumhurbaşkanı'nın da bir an önce onaylaması gerektiğine ilişkin 'talimat' verme küstahlığını gösterenler; bugün 'Borc'un 1.5 milyar dolarlık bölümü için Türk Telekom'un Yönetim Kurulu'nun diledikleri biçimde belirlenmesini istemekte, 'temsilcileri' de bunu gerçekleştirmeye çalışmaktadır" dedi. Soysal, Derviş'in bakanlık görevine başlarken IMF ve Dünya Bankası'nın, yerli ve yabancı sermayenin değil, "devletin varlığını koruma"ya ve "Cumhuriyet'e bağlı kalacağına" and içtiği vurgulanan açıklamada, Derviş'in görevini bu esaslar çerçevesinde yerine getirmekle yükümlü olduğu bir an bile unutulmaması gerektiğini hatırlattı.
Telekom'un bir "kamu şirketi" olduğu, bu nedenle yönetim kurulundaki temsilcilerin de "kamu"yu temsil etmeleri gerektiğini belirten Soysal, "Hisseleri özelleştirilmeden Telekom yönetimine 2 'özel şirket temsilcisi' atanması, küçük oranlı bir hisse satışı ile yönetimin özel kişilere geçmesini ve Türk Telekom'un 'bedavaya kapatılmasını' sağlayacaktır. Bunun, hiçbir biçimde kabul edilmeyeceği bilinmelidir" diye konuştu. Soysal, açıklamasında görevi, unvanı ve destekçileri kim olursa olsun, kimsenin Türkiye'yi tehdit etme hakkı olmadığını vurgularken, "Herkes haddini bilmeli, Tarihte haddini bilmeyenlerin bunu acı deneyimlerle öğrenmek zorunda kaldığına ilişkin yeterince örnek bulunduğunu anımsatmayı görev sayıyoruz" dedi.
DENETDE: Hain oyun
Devlet Denetim Elemanları Derneği (DENETDE) Genel Başkanı Atılay Ergüven ise, "Dayatma ile karşı karşıyayız" diyerek, olaya tepki gösterdi. Türkiye'ye karşı bir şantaj politikasının güdüldüğünü kaydeden Ergüven, "IMF'yi ne ilgilendiriyor Türk Telekom'un yönetimine kimin geleceği?" diye sordu. Hazine arazilerinin satışı konusunda getirilen tasarıyı ve tasarıda yabancılara toprak satışını da hatırlatan Ergüven, "Tahkim'le de iç hukuku devre dışı bıraktılar. Adım adım Sevr uygulanıyor. Türk halkının alışık olmadığı bir savaş biçimi ile karşı karşıyayız. Bu namertçe bir savaş. Metotları, silahı çok farklı. Buna halkımız alışık değil" diye konuştu. Kamu bankalarında yapılmak istenenin, oynanan oyunun şimdi Türk Telekom'da oynanmak istendiğini dile getiren Ergüven, "Küçültüp, 'zarar etti' gösterip, 'Bedelsiz versek de olur' noktasına getirmek istiyorlar. Kamu bankalarında yaptılar bunu, yarın madenler üzerinde de yapacaklar. Hakimiyeti kaybediyoruz. Sessiz, sedasız götürüyorlar işi" diyerek tepki gösterdi.
Haber-Sen: Engel istemiyorlar
Kendileri açısından yönetime kimin gelip gelmediği değil, kurumun özelleştirilmesinin engellenmesi olduğunu söyleyen Haber-Sen Genel Başkanı Kemal Keleş, Telekom Yönetim Kurulu'nun çok önemli bir misyonu olmadığını düşündüklerini belirterek, "Ama belli ki çok önemli. MHP açısından, bugüne kadar istediği gibi yönettiği bir kurumu elinden bırakmak istemiyor. Derviş ise kurumun satışı aşamasında istediği gibi satmasına onay verecek bir yönetim istiyor. Kavga bu" dedi. Keleş, istenen yönetimin, "kurumun satışında pürüz çıkarmayan, istedikleri gibi davranan asker kişiler" olduğunu söyledi.
www.evrensel.net