Powell Ortadoğu'da

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, CIA tarafından gündeme getirilen ve açıkça İsrail lehine maddeler içeren planı görüşmek üzere Ortadoğu'ya gitti.

Powell Ortadoğu'da
Ortadoğu gezisi kapsamından Mısır'dan İsrail'e geçen ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, bölgedeki sözde ateşkesin güçlendirilmesi ve ABD destekli "barış" planının uygulanmasının yollarını ele almak üzere İsrail Cumhurbaşkanı Moşe Katsav ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığ'ndan yapılan açıklamada, Powell'ın Katsav ile cumhurbaşkanlığı konutunda yaptığı görüşmenin yarım saat sürdüğü belirtildi. Powell, İsrail ve Filistin liderlerine 9 aydır süren şiddeti sona erdirme şansını kaçırmamaları çağrısında bulundu.
Colin Powell, Katzav ile görüştükten sonra gazetecilere açıklamasında, "Ziyaretimin sonucunda, Mitchell Komisyonu raporunun uygulanmasına başlama aşamasına daha da yaklaşacağımızı ümit ediyorum" dedi. Mitchell raporunun şu anda uygulanacak tek şey olduğunu savunan Powell, "Bu krize bir çözüm bulma fırsatını kaçırmamalıyız" diye konuştu. Söz konusu rapor, çatışmaların bilançosunu ortaya koyuyor ve herhangi bir somut çözüm önerisinde bulunmuyor. Powell'ın daha çok CIA tarafından hazırlanan ve tarafların üzerinde anlaştığı planın uygulanması için çaba harcayacağı belirtiliyor. Bu plan, Filistin'e bir dizi yükümlülük getirirken, İsrail'e sadece İntifada eylemlerinin başladığı 28 Eylül 2000 öncesindeki sınırlara çekilmesini söylüyor.
Bir işçi vuruldu
Öte yandan, Filistinli bir işçi, İsrail askerlerinin Gazze şeridinde açtığı ateş sonucu ağır yaralandı. Filistinli hastane kaynakları, 22 yaşındaki Fares Lafi'nin Erez sanayi bölgesinde göğsünden vurulduğunu açıkladılar.
Hakaret ve suçlama
Bu arada, ABD'nin eski başkanı Bill Clinton'ın, Filistin lideri Yaser Arafat'ın geçen yıl Camp David'de temmuz ayında yapılan zirvede yeterince esnek davranmadığını, bu yüzden de "tarihi barış" anlaşmasının imzalanması fırsatını kaçırdığını söylediği bildirildi.
Newsweek dergisinin internet sitesindeki haberde, Clinton'ın bu sözleri, ABD'nin eski BM Büyükelçisi Richard Holbrooke tarafından salı akşamı verilen bir resepsiyonda söylediği belirtildi. Haberde, Arafat'ın ocak ayında Clinton'ı ABD ziyaretinde 3 gün önce telefonla arayarak, "Siz büyük adamsınız" dediği, Clinton'ın da Camp David'teki dönemin başbakanı Ehud Barak ile Arafat'ın sonuçsuz zirvesine atıfta bulunarak, cevaben, "Ben şeytanın tekiyim, üstelik sayenizde bir başarısızlık abidesiyim" dediği kaydedildi. Newsweek'in haberinde, Clinton'ın Arafat'a, kendisine teklif edilebilecek en iyi barış planını reddederek, Ariel Şaron'a başbakanlığı garantilediğini söylediği ve Arafat'ı artık yaşlı ve barış anlaşması imzalamaya muktedir olmayan bir yönetici olarak tanımladığı belirtildi.
www.evrensel.net