27 Haziran 2001 21:00

Görüntüyü kurtaracaklar!

Avcılar'a bağlı Balıkyolu'nda bulunan evlerin "görüntü kirliliği" yarattığı iddiasıyla yıkılmak istenmesi, halkın tepkisine neden oluyor. Tapulu olan evlerde 16 bin insan yaşıyor.

Paylaş
Görüntüyü kurtaracaklar!
Savaş Velioğlu
Bahçeşehir Belediye Başkanı Kemal Aydın'ın, Avcılar'a bağlı Balıkyolu Mahallesi'nde bulunan evlerin kaçak yapıldığı ve görüntüyü bozduğu gerekçesiyle İstanbul Valiliği'ne şikayette bulunması, mahalle halkının tepkisine neden oluyor. Evlerinin tapulu olduğunu belirten mahalle sakinleri, kendilerinin Avcılar Belediyesi'ne bağlı olduklarını, Bahçeşehir Belediyesi'nin mahallelerine karışma hakkının olmadığını söylüyorlar.
16 bin insan nereye gidecek?
Balıkyolu Yardımlaşma Derneği Başkanı Şükrü Baykara evlerinin tapulu olduğunu belirterek, "Bizlerden su, elektrik, emlak vergisi paralarını alıyorlar" dedi. Mahallelerinin Avcılar Belediyesi'ne bağlı olduğunu, Bahçeşehir Belediyesi'nin buraya karışma hakkı olmadığını söyleyen Baykara, "Mahallemizdeki evlerin tapuları var tapulu evlerimize karışmaya hakları yok. Dernek olarak mahallemizde yaşadığımız sorunları çözene kadar sonuna kadar mücadele edeceğiz. Manallemizdeki evler yıkıldığı zaman 16 bin insan nereye gidecek" diye konuştu.
Balıkyolu Mahallesi'nde oturan Kasım Aydın da, mahalledeki dört bin konutun yıkılmak istendiğini anımsatarak, "Görüntü bozuluyor diye evlerimiz yıkılmak isteniyor. Bizler evimiz yıkıldıktan sonra nereye gideceğiz, varımız yoğumuz bir evimiz var. Hepimizin tapusu var, canımızı alırlar evimizi alamazlar" dedi. Bahçeşehir Belediye Başkanı Kemal Aydın'ın, "Firizköy halkı sinekten batmış halde, gelip bize ağladılar, biz de ağlamalarına dayanamadık" şeklinde yerel bir gazeteye yaptığı açıklamayı anımsatan Balıkyolu Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Hüseyin Dildar da, Kemal Aydın'ın Balıkyolu halkını küçümsediğini söylüyor. Dildar, "Kemal Aydın gazetelere verdiği demeçlerde bizim kendisinin yanına gidip mahallemizin düzeltilmesi için yalvardığımızı söylemiş, Balıkyolu halkı hiçbir zaman böyle birşey yapmamıştır" diyor.
Balıkyolu Dayanışma Derneği'nin avukatlığını yapan Remzi Kazmaz ise, Bahçeşehir Belediye Başkanlığı hakkında dava açacaklarını söyledi. Belediye başkanının kendi söz ve eylemlerinden sorumlu olduğunu kaydeden Kazmaz, Balıkyolu halkının mağdur edildiğini vurguladı ve "Belediye başkanı Kemal Aydın Balıkyolu Halkına hakaret etmiştir, bizde buna karşı şahsi ve tazminat davası açacağız" dedi.
Avcılar Belediyesi de rahatsız
Avcılar Belediyesi Basın Danışmanı Ali Tarakçı, olayın İstanbul Valisi'nin de katıldığı il kordinasyon toplantısında Bahçeşehir Belediye Başkanı Kemal Aydın'ın konuşması ile başladığını belirterek, "Valilik, bu konuşmayı ihbar kabul ederek, konuyla ilgilenmemiz için belediyemize yazı gönderdi" dedi.
İstanbul Valiliği'nin gönderdiği yazı üzerine Avcılar Belediyesi yıkım ekiplerinin Balıkyolu'na gidip buradaki evlerin üzerinde bulunan demir filizleri kestiğini belirten Tarakçı, "Mevcut evlerin üzerine tekarar başka katlar yapılmasını engellemiştir" dedi. Tarakçı, Balıkyolu'nda bulunan bütün evlere elektrik ve su bağlandığını kaydederek, "Balıkyolu'na devlet okul ve sağlık ocağı yaptırmıştır, buranın imarının olmadığını yetikilililer bilmiyor muydu?" diye sordu.
ÖNCEKİ HABER

Sümerbank işçisi yol kapattı

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa