27 Haziran 2001 21:00

Sümerbank işçisi yol kapattı

Bakırköy Sümerbank'ta aylardır alacaklarını isteyen işçiler dün yaptıkları eylemle Bakırköy Sahil Yolu'nu trafiğe kapattı.

Paylaş
Sümerbank işçisi yol kapattı
Üç aydır alacakları ödenmeyen Bakırköy Sümerbank Fabrikası işçileri fabrika önündeki yolu trafiğe kapatarak hükümeti protesto ettiler. Alacaklarının ödenmesi için bir süredir çeşitli eylemler yapan işçiler, verdiği sözleri tutmayan hükümeti Bakırköy Sahil Yolu'nu trafiğe kapatarak istifaya çağırdılar. "Ekmek yoksa barış da yok", "İşçiler burada söz verenler nerede", "IMF uşağı hükümet istifa", "Hükümet istifa Derviş Amerika'ya", "Bu ülke bu vatan satılık değil", "Açlığa mahkûm olmayacağız" sloganlarıyla fabrikadan çıkan işçiler, yolu trafiğe kapattılar. Polisin yolun kapatılmaması ve karşı tarafa geçilmesi isteğine işçiler, "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganıyla tepki gösterdiler. Trafiği açmak isteyen polisle işçiler arasında bir süre gerginlik yaşandı. Burada bir açıklama yapan TEKSİF Bakırköy Şube Başkanı Çetin Yelken, işçilerin alacaklarının ödenmemesinin, IMF ve onun uşaklığını yapan hükümetin ayıbı olduğunu ifade etti. "IMF patronumuz hükümet de onun uşağı olduğu sürece sorunlar bitmez. Kumandayı IMF ve yerli temsilcilere kaptıran hükümeti uyarıyoruz" diyen Yelken, sözlerin derhal yerine getirilmesini istedi. Yelken, göreve geldikten sonra sorunu çözeceğini söyleyen Özelleştirmeden Sorumlu Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu'yu da ya sözünde durmaya, ya da istifa edip Yüksel Yalova'nın yanına gitmeye çağırdı. Hükümetin işçileri açlığa iterek yıldırmak istediğini söyleyen Yelken, "Artık bıçak kemiğe dayandı, bundan sonra öfkemizi birleştirip sebep olanlara haddini bildirmeye kararlıyız" dedi.
'Dalga kıranlık yapılmasın'
Özelleştirmeye ve diğer saldırılara karşı mücadele etmeye devam edeceklerini belirten Yelken, sendikacıları da görevlerini yapmaya çağırdı. "Hiçbir sendikal politikası olmayan, yıllardır günü geçirme hesabı yaparak, el ovuşturarak, siyasi yakınlıkla sorun çözmeye çalışan, geçimlerini temin etmekten başka derdi olmayan sendikacıları uyarıyoruz" dedi. TEKSİF Genel Merkezi'ni sözlerini tutmaya çağıran Yelken, "Eğer bu paralar verilmezse salıdan sonra Ankara'yı dar ederiz nutku çeken TEKSİF yöneticilerini dalga kıranlığa son vermeye çağırıyoruz" dedi. Bu sözler üzerine işçiler, "Kahrolsun sendika ağaları" sloganını attılar. Yelken, hükümetin ucuz politikalarla kendi memuruna insanlık dışı muamele yaptığını belirterek, kamu emekçilerine yapılan saldırıyı kınadı. İşçiler, "Yaşasın sınıf dayanışması" sloganını atarak kamu emekçilerine destek verdiler. Yaklaşık bir saat süren eylem fabrika içinde sona erdi.
ÖNCEKİ HABER

TMMOB'u devre dışı bırakma

SONRAKİ HABER

MHP'nin 31 Mart yerel seçimleri için belirlediği slogan belli oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa