26 Haziran 2001 21:00

Ezilen halkların türküleri

Türkiye'de Kardeş Türküler adıyla anılan Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu, Almanya'da katıldıkları bir şenlikte konserler verdiler.

Paylaş
Ezilen halkların türküleri
Salih Uysal / Sevim Yılmaz
Almanya'nın Bochum kenti yakınlarındaki tarihi 'Kemnade Kalesi'nde gerçekleştirilen ve üç gün boyunca Avrupa ve Akdeniz ülkelerinden onlarca müzik ve dans grubuyla çeşitli kültürel aktivitelerin sergilendiği Uluslararası Kemnade Kültür Festivali'ne katılan Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (Kardeş Türküler) beğeniyle izlendi. Festivalin birinci ve üçüncü günü sahne alan "Kardeş Türküler" grubunda yer alan Vedat Yıldırım ve Mehmet Erdem, grubun çalışmalarıyla ilgili olarak gazetemizin sorularını yanıtladı.
Grubunuzun oluşumu, çalışmalarınız ve şu an geldiğiniz aşama hakkında bilgi verir misiniz?
"Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu" mezuniyet sonrası uzun soluklu bir çalışma için oluşturulan bir topluluktu. Amacımız profesyonel olarak gösteri, dans ve müzik yapmayı devam ettirmekti. Belli bir sanatsal anlayış içerisinde, belli bir değer içerisinde ve belli bir ilke içerisinde bir yapı kurmaktı. Bizler üniversiteliler olarak bir araya geldik ve bu grubu oluşturduk. "Kardeş Türküler", bir projenin ismi idi. Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu adıyla çalışmalara başladık ve konserler verdik. Üniversite bittikten sonrada müzik, dans ve gösteri yapmaya devam ettik. Çalışmalar sonucu ilk albüm çıktı. Albüm çıktıktan sonra dinleyiciler bizi "Kardeş Türküler" olarak adlandırdılar. Grup 15-17 kişiden oluşuyor. Bu sayı bazen 22'ye kadar çıkıyor.
Türkiye, Ermeni soykırımı iddiaları nedeni ile çeşitli ülkeler tarafından mahkûm edildi. Siz buna rağmen Ermeni halkının ezgilerini, türkülerini dile getirmeye devam ediyorsunuz. Bundan dolayı halktan olumlu veya olumsuz ne gibi tepki alıyorsunuz?
Biz birçok dilde müzik yapıyoruz. Halkların kardeşliği teması içerisinde bir yapı kurduğumuz için dinleyicilerimizden olumlu tepkiler alıyoruz. Halktan olumsuz yönde bir tepki gelmedi. Biz olaylara gerçekçi yaklaşıyoruz. Sloganvari müzik yapmıyoruz.

Bu kadar insanın bir arada çalışmasını sürdürmesi, yapının hangi amaçla kurulduğuna bağlı. Zamanında biz de birtakım zorluklar yaşadık. Türkiye'de çeşitli milliyetlerden insanlar yaşıyor. Sadece Türkçe konuşulmuyor. Ezilen halkların sesi olmak, onların kültürlerini yaşatmak hedefimiz oldu. Egemen kültürün dışında ülkemizde yaşayan diğer kültürleri de yaşatmaya çalışıyoruz.
Ülkedeki aydınlar kültür emperyalizmine karşı bir bildiriyi kamuoyuna açıkladılar. Böyle bir girişimi nasıl buluyorsunuz?
Kültür emperyalizmine karşı aydınların bir manifestoyla karşı koymaları çok önemli. Böyle bir imza kampanyasından haberimiz olmadı. Ülkeye döndüğümde bu konudaki çalışmalara katılabilirim.
Aydınların bir partiye üye olması ya da politik bir düşünceyi savunmasının, üretmesinin önünde engel oluşturduğu gibi bir düşünce yaygın. Sizce de böyle mi?
Sanatın partisi olmaz. Bu, sanatçılar herhangi bir düşünceyi savunamaz veya herhangi bir örgüt-parti taraftarı veya üyesi olamaz anlamına gelmez tabii. Sanatçının politik görüşü olması veya partili olması, sanatçının üretiminin önünde engel değil, örgütlü olması sanatçının ilişkilerini ve ufkunu genişletir. Kardeş Türküler olarak kültürel-politik yapının olmasından yanayız.
Sloganvari müzik yapmadığınızı söylediniz. Bazı müzik grupları bunun tersini yapıyor. Siz bunu nasıl buluyorsunuz?
Her grup ve sanatçı kendi anlayışına göre türkülerini yorumlar. Biz ezilen halkların kültürünü türkülerle anlatmaya çalışıyoruz. Tabii bu her zaman böyle kalacak anlamına gelmez. Güncel sorunların, halkın içinde yaşadığı, günlük karşılaştığı sorunları dile getiren besteler de yapılabilir. Biz halk türkülerinden yola çıktığımız için geleneksel türküleri yorumluyoruz. Türkiye'de siyasi-ekonomik kriz var. Bu ortamda halkın duygularını düşüncelerini dile getiren besteler yorumlanabilir. Protest müzik yapılmasına karşı değilim. Önemli olan bunu nasıl bir dille yapabiliriz. Şu anda böyle bir çalışmamız yok.
Son çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Şu an üçüncü kaset çalışmamız var. Tüm yoğunluğu buna verdik. Uzun bir süre film müziği ve Şivan Perwer'le çalışmamız oldu. Bu anlamda grubu biraz aksattık. Yaz döneminde içe yönelik çalışmaya önem vereceğiz.
Bu festival ile ilgili izlenimlerinizi anlatır mısnız?
Çok güzel bir festival. Diğer ülkelerden sanatçılarla tanışma fırsatı bulduk. Birçok kültürel etkinliği bir arada izleme fırsatı bulduk. Çeşitli ülkelerden halkların kültürlerinin bir arada sergilemesi ön yargıların kırılması açısından çok önemli. Burada bir kardeşlik havası var.
ÖNCEKİ HABER

TÜMTİS ve EMEP'ten grevcilere destek

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa