27 Haziran 2001 01:00

Makedonya barut fıçısı

Parlamentoyu basan milliyetçiler, siyasilere zor anlar yaşattı. Ülkenin çeşitli kentlerinde çatışmalar devam ediyor.

Paylaş
Makedonya barut fıçısı
Makedonya'da Arnavut milislerin saldırıları ile birlikte başlayan gerginlik ve çatışmalar giderek daha tehlikeli bir boyut alıyor. Başkent Üsküp'te hükümetin Arnavut militanlarla ilgili siyasetini protesto için toplanan milliyetçi göstericiler önceki gece parlamentoya girdiler.
Devlet başkanlığı bürolarının da bulunduğu parlamento önünde toplanan ve sayıları 7000'i bulan göstericilerden bazıları, güvenlik güçlerinin engellemelerine karşın parlamento binasına girmeyi başardılar.
Özel tim de katıldı
Parlamento binası önündeki gösteri sürerken kalabalık da giderek arttı. Başkentin on kilometre yakınındaki Araçinova'da milislere karşı yapılan operasyonda görevli özel tim mensuplarının da katıldığı gösteriler sırasında istifası istenen Devlet Başkanı Boris Traykovski, Slav ve Arnavut siyasi liderlerle toplantı halinde bulunuyordu. Daha sonradan yapılan bir açıklamada Traykovski'nin binadan çıkarıldığı bildirildi. İçişleri Bakanı Lube Boşkovski'nin parlamento binasını terk ederken kendisine atılan bir taşla hafif yaralandığı ve arabasının protestocular tarafından tahrip edildiği öğrenildi. Göstericiler, "Traykovski istifa" ve "Hain NATO" sloganları attılar.
Makineli tüfek taşıyan 30 özel tim mensubu, "3,5 aydır teröristlerle ön cephelerde savaşıyoruz. Onlarla gerektiği gibi savaşmamıza izin vermiyorsunuz" diye bağırdı. Gösteriler, aralarında NATO'nun da bulunduğu uluslararası toplumun temsilcileri ile Ulusal Kurtuluş Ordusu (UKO) arasında, Araçinova'daki Arnavut militanların silahsızlandırılmadan bölgeden ayrılmalarına izin veren anlaşmanın imzasından sonra düzenlendi. UKO militanları, NATO askerlerinin gözetiminde kasabanın bir kilometre dışına taşındı.
Gece yarısı dağıldılar
Gösteriye katılanlar gece yarısı dağıldı. Dün sabah, Üsküp nispeten sakinleşti. Çevrede geriye vitrinleri kırılmış mağazalar ve hasar görmüş otomobiller kalırken, halk da endişe içinde.
Avrupa Birliği, Devlet Başkanı Traykovski'nin ülkede duruma hakim olduğunu bildirdi. AB Dönem Başkanı İsveç'in Dışişleri Bakanı Anna Lindh, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Devlet Başkanı ve hükümetin asker ve polisi tam olarak kontrol ettiği konusunda güvenceler aldık" dedi.
Lindh, "Gelişmeler, bugün durumun ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor, ancak askeri çözümün olmadığı açık. Herkesin, tek yolun şiddeten kaçınılması ve siyasi temsilciler aracılığıyla yasal diyalog olduğunu anlayacağını umuyoruz" diye konuştu.
Bu arada, Makedonya'nın başkenti Üsküp'ün 10 km yakınındaki Araçinova'da konuşlanmış Arnavut gerillaların tahliyesine yardım eden Amerikan askerleriyle diplomatlar ve AB gözlemcileri 100 kişilik bir Makedon grubun taşlı saldırısına maruz kaldı.
Çatışmalar sürüyor
Öte yandan, UKO uzun süreli bir ateşkes kararı aldıklarını açıkladı. Araçinova'daki UKO milislerinin komutanı Hoca, NATO temsilcilerinin önünde, "Tüm Makedonya'da uzun süreli bir ateşkese karar verdik" dedi. Hoca, ateşkesin, UKO'nun Araçinova'dan çekilmesi konusunda NATO'nun Balkanlar Özel Temsilcisi Pieter Feith'in katılımıyla yapılan görüşmeler çerçevesinde imzalandığını belirtti. Hoca, "Hükümetle ciddi görüşmelerin başlaması için iyi niyet göstergesi olarak Araçinova bölgesinden çekilmeyi kabul ettiklerini" söyledi.
Ancak bu açıklamaya karşın Kalkandelen kenti civarından yoğun çatışma haberleri de gelmeye devam ediyor. Kalkandelen Belediye Başkanı Murtezan İsmaili, "Güvenlik güçleri kentteki kontrol noktaları ve diğer mevzilerden tepelere ateş ediyorlar" dedi. Kumanova kenti yakınlarında uluslararası gözlemcilerin bulunduğu konvoya açılan ateş sonucu ABD'nin Üsküp Büyükelçiliği'nde görevli bir Amerikalı yaralandı.
Ordunun dün öğle saatlerinde de ülkenin kuzeydoğusunda, Arnavut militanların elinde bulunan bir köydeki mevzileri bombalamaya başladığı bildirildi. Reuters'in haberinde, ordunun NATO ve AB temsilcilerinin girişimleriyle bir grup militanın dün geri çekildiği Araçinova kasabasına yaklaşık 6 kilometre uzaklıktaki Nikuştak köyünü ağır topçu bombardımanına tuttuğu belirtildi.
UKO'nın internette "www.shqiponjapress.com" adresindeki resmi sitesinde açıklama yapan Ali Ahmeti de NATO ve AB ile randevuların ilerde de süreceğini belirterek, "her şeyin NATO ve AB'nin yanı sıra diğer uluslararası örgütlerle işbirliği içinde yapılacağını" söyledi. NATO, bölgeye kısa süre içinde bir askeri güç göndermeyi planlıyor. UKO da bu görüşü destekliyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Yaralar 3 yılda sarılamadı

SONRAKİ HABER

Kartal’da çöken binanın enkazından rant mı çıkacak?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa