25 Haziran 2001 21:00

Tarihi Taşköprü yıkılıyor mu?

Adana'nın tarihi değerleri içerisinde önemli bir yeri olan Taşköprü yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya...

Paylaş
Tarihi Taşköprü yıkılıyor mu?
Gökhan İmrek
Adana'nın tarihi değerleri içerisinde önemli bir yeri olan Taşköprü yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya... Geçen yılın temmuz ayının başlarında Seyhan Barajı'ndaki bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle nehrin suyu bir süre kesilince, uzmanların fırsattan yararlanarak köprüde yaptıkları incelemeler Taşköprü'nün durumunun tehlikede olduğunu gösterdi. Taşköprü'nün aykalarının altının boşlamış olduğunu tespit eden arkeoloji uzmanları, köprünün her an çökebileceğini söylediler.
Derhal trafiğe kapatılmalı
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Doç. Dr. K. Serdar Girginer, yaptığı incelemelerin ardından köprünün her an yıkılabileceğini vurgularken, biran önce de trafiğe kapatılması gerektiğini söyledi.
Doç. Dr. Girginer; dünyada ünü olan Taşköprü'nün, 1998 yılında yaşanan deprem sırasında büyük hasar gördüğünü, ancak en büyük hasarın üzerinden geçen yoğun ve ağır trafikten kaynaklandığını ifade etti ve "Çok değerli bu tarihi eserimizi yaşatmak istiyorsak, köprüyü derhal trafiğe kapatmalıyız. Sonra da tarihi özelliklerine göre restore etmeli ve toprak altında kalan bölümünü de ortaya çıkarmalıyız" diye konuştu. Depremin köprüye etkilerini, nehir yatağını, körpü topuklarını ve temel taşlarını incelediklerini söyleyen Doç. Dr. Girginer; "Çektiğimiz fotoğraflarda da rahatlıkla görülebildiği gibi, sarsıntı bazı temel taşların düzenini boşmuş. Ancak, asıl ağır tahribatı üzerindeki yoğun trafiğin basıncı yapıyor. Bu yüzden köprünün acilen trafiğe kapatılması gerekiyor. Aslında kapatılması trafik akış düzenini de fazla etkilemez. Şehir plancısı arkadaşlarımıza bu konuyu danıştık. Diğer köprü ve çevre yolları bu oyalı rahatlıkla çözümleyebilir" dedi.
21 kemerden 14'ü görünüyor
Köprü üzerinde birtakım ilgili yasa ve Kültür Bakanlığı'nın ilke kararlarına aykırı durumların da söz konusu olduğunu dile getiren Doç. Dr. Girginer; "Korkuluk, orijinalliğini bozuyor, elektrik kablosu ve direği dikmek hatalı, aydınlatma çok daha çağdaş yöntemlerle yapılabilir, üzerinde tuhat şekilde su şebekesine bağlı bir boru geçiyor, temiz su mu taşıyor, foseptik borusu mu belli değil, zaten inanılmaz çirkin bir görüntü içinde. Asıl bizleri üzen konu, orijinalinde 21 gözlü bir köprü. Bunu seyyahların anlatımlarından ve yaptıkları gravürlerden çok net bir şekilde anlayabiliyoruz. Günümüzde 14 gözü kullanılıyor. Geri kalan 7 göz toprak altında, hatta bazılarının üzerinde binalar var. Bu gözler de açılabilirse, Taşköprü tüm muhteşemliği ile gözleri kamaştırır" dedi. Köprüde hızla korumaya yönelik çalışmaların yapılmasının, yıkılmasına giden süreci durduracağının altını çizen Doç. Dr. Girginer; köprünün en iyi değerlendirme şeklinin, trafiğe kapalı bir bulvar şeklinde kültür ve sanat merkezi haline getirilmesi olduğunu kaydetti ve bu konuda gerekli desteği Adana kamuoyundan bulabileceğine inandığını söyledi.
Kullanılan en eski köprü!
Tepebağ Mahallesi'nin ve bugün yıkılmış olan Adana Kalesi'nin doğusunda bulunan Taşköprü; Seyhan Nehri üzerinde, 2. Yüzyılda ve Roma İmparatoru Hadrinaus tarafından yapılmıştır.
Yüzyıllarca Avrupa ve Asya arasında önemli bir geçit yeri görevini üstlenen köprü, 319 metre uzunluğunda ve 13 metre yüksekliğindedir. 21 kemerden 14'ü ayakta köprüsünün ortasındaki kemerinde bulunan iki aslan kabartması da ilginç özelliklerindendir. Taşköprü'nün en önemli özelliklerinden birisi de; dünyanın halen kullanılan en eski köprüsü olarak bilinmesidir.
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır'da da aynı mantık sürdü

SONRAKİ HABER

Tüm Emekli-Sen: Taleplerimiz karşılansın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa