24 Haziran 2001 21:00

Kopuş resmileşiyor

Gelenekçilerin bu aşamada fire sayısını azaltmak için çabaları sürerken ayrışmaya kesin gözüyle bakılıyor. İki taraf da söz konusu ayrışma yaşandığında en kârlı taraf olma hesapları yapıyor.

Paylaş
Kopuş resmileşiyor
Sultan Özer
Fazilet Partisi'nde geçtiğimiz yıl toplanan kongreyle iyice belirginleşen yol ayrımı, partinin kapatılmasıyla yeni arayışları hızlandırdı. Parti yönetiminin oluşturduğu ve Necmettin Erbakan tarafından yönlendirilen "gelenekçiler" ile başını İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çektiği "yenilikçiler" arayışlarını toplantılarla sürdürüyor. Ancak her iki grubun uzlaşması için çaba harcayan "üçüncü yol"cular da her iki gruba da eşit uzaklıkta girişimlerini sürdürüyor.
2-3 aydır alenen sürdürülen ayrı parti kurma çalışmaları hız kazanırken, her iki grup da 102 milletvekilinden çoğunluğunu çatısı altında toplama peşinde.
Erbakan'ın başını çektiği "gelenekçiler"in hedefi en az fireyle yeni partiyi kurmak. Bunun için de önce "nabız yoklama"yı tercih eden gelenekçilerin kuracağı parti için başkan adayı olarak yine Recai Kutan'ın adı geçmekle birlikte, Kutan'ın 'dinlenmeyi' seçmesi ya da Erbakan'ın başka birine görev vermesi durumunda, Şeref Malkoç, Teoman Rıza Güneri ve Mustafa Kamalak'ın da adı geçiyor.
Öte yandan yenilikçilerin başını çeken Recep Tayyip Erdoğan şimdiden çalışmaları kendi kontrolünde başlattı. Önceki gün Ankara'ya gelerek, Korman Sitesi'ndeki Politik Araştırmalar Merkezi'nde Abdullah Gül ve diğer yenilikçi milletvekilleriyle bir görüşme yaptı.Kulislerde, yenilikçilerin parti çalışmalarını tamamladıkları, hemen birkaç gün içerisinde partinin kuruluşunu ilan ederek, Meclis'te grubu oluşturacakları söyleniyor.
Meclis'te durum ne olacak?
FP'nin kapatılması kararında, "Tüzel kişiliğinin" sona erdiği belirtilerek, artık FP olarak faaliyet yürütülemeyeceği söylenirken, bu konuda görüş ayrılıkları var. Kapatılmanın, gerekçeli kararın Resmi Gazete'de yayınlanmasından sonra gerçekleşeceği görüşünü savunanlara göre FP'li milletvekilleri önümüzdeki hafta Meclis çalışmalarına eskisi gibi devam edecek, Meclis Başkanlık Divanı'nda temsil edilecek, milletvekilleri komisyonlara katılabilecek.
Diğer görüşe göre ise FP resmen kapatıldığı için komisyonlar ve Başkanlık Divanı'nda yeniden seçim yapılacak. Bu da kapatılmayla birlikte anamuhalefet partisi olan DYP'nin işine yarayacak. İktidar partileri ise DYP'yi güçlendirecek olan böyle bir seçime tatil öncesi gitmeyip, FP'nin kapatılmasıyla bağımsız olan milletvekillerini kapma yarışına girdiler. Meclis genel kurulu bugün Başbakan Bülent Ecevit hakkında verilen gensoru ve Çekiç Güç'ün süresinin uzatılmasını görüşmek üzere 14.00'te toplanacak. FP'lilerin genel kurula bağımsız milletvekilleri olarak mı, grup olarak mı katılacağı o zaman netleşecek.
Milletvekilleriyle toplantı
FP'li milletvekilleri, bundan sonraki stratejilerini tartışacakları bir toplantı için dün bir araya geldiler. Eski Genel Başkan Recai Kutan'ın çağrısıyla Bilkent Otel'de yapılan toplantı yol ayrımının ne boyutta olduğunu, kimlerin hangi oluşumla harekete edeceğinin de ipuçlarını verdi.
Ayrıca FP'li il başkanları ile parti yöneticileri bugün bir araya gelecek. Teoman Rıza Güneri, parti kapatıldığı için bunun resmi bir toplantı değil, "çay sohbeti" olacağını söyledi. Benzer bir "çay sohbeti" de yarın FP'li belediye başkanları ile yapılarak, tabanın nabzı yoklanacak. Bütün bu toplantıların ardından gerek gelenekçiler gerekse yenilikçiler net çizgilerini belirleyip, yollarına ayrı kulvarlarda, ayrı parti çatısı altında devam edecekler.
ÖNCEKİ HABER

Oğuz Atay ve Tutunamayanlar üzerine

SONRAKİ HABER

Hrant Dink, katledilişinin 12. yılında Stockholm'de anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa