24 Haziran 2001 21:00

Antep'te EMEP şenliği

Emeğin Partisi (EMEP) Genel Başkanı Levent Tüzel, Antep'te termik santral kurmak için SANKO hükümetten kredi alırken, buna karşılık Antep'te 40 bin kişinin işten atıldığını belirtti.

Paylaş
Antep'te EMEP şenliği
Emeğin Partisi (EMEP) Genel Başkanı Levent Tüzel, Antep'te termik santral kurmak için SANKO hükümetten kredi alırken, buna karşılık Antep'te 40 bin kişinin işten atıldığını belirtti.
Kriz bahanesiyle 6 aydır ücretleri verilmeyen grevdeki Baysalman işçilerinin, Antep işçisinin, Türkiye işçi sınıfının kavgasını verdiğini söyleyen Tüzel, Kürt emekçilerin kendi dillerini özgürce konuşmaya, kendi kültürlerini özgürce yaşamaya hakları olduğuna dikkat çekti.
Emeğin Partisi (EMEP) Gaziantep İl Örgütü tarafından önceki gün şenlik düzenlendi. Şenliğe EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, parti yöneticileri ve İHD Şube Başkanı Ali Şimşek'in yanı sıra, grevdeki Baysalman Kâğıt Bobin Fabrikası işçilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda işçi ve emekçi katıldı.
'Örgütlenip mücadele etmeliyiz'
Baysalman işçilerinin ve gençlerin oldukça coşkulu olduğu şenlikte açılış konuşmasını EMEP Gaziantep İl Başkanı Mecit Bozkurt yaptı. Bozkurt, ülkemiz ekonomisinin sık sık krizlere sürüklendiğini ve bu krizlerin faturasının hep emekçilere çıkarıldığını belirtti. Son krizde Antep'te 107 fabrikanın kapandığını, 40 bin kişinin de işten atıldığına dikkat çeken Bozkurt, bu krizleri emekçilerin yaratmadığını, faturasının ödememek için de emekçilerin birleşmesi gerektiğini vurguladı. Bozkurt, işçi ve emekçi hareketindeki yükselişle beraber, TÜSİAD'ın, TOBB'un sık sık "Aynı gemideyiz" yalanına sarıldığını, yerine göre demokrasi savunuculuğu yaptığını ifade ederek, kamu emekçilerinin 10 yıldan beri sürdürdükleri grevli, toplusözleşmeli sendika mücadelesinin gaz bombaları ve coplarla engellendiğini söyledi. Bozkurt, ülkeye demokrasinin, IMF ve TÜSİAD programlarıyla değil, bütün emekçilerin kendi programları olan Emek Programı etrafında örgütlenip mücadele etmesiyle geleceğini söyledi.
İşçilerden destek çağrısı
İbranim Özel'in türkülerinin ardından Baysalman işçileri adına kürsüye çıkan Selüloz-İş İşyeri Temsilcisi Cabbar Yılmaz, 6 aydır maaş alamadıklarını belirtti. Sözleşmede patronun yüzde sıfır zam dayattığını ifade eden Yılmaz, Antep emekçilerinin grevlerine destek olmasını istedi.
SANKO'ya kredi, emekçilere işsizlik
EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, işten atılanların, işiyle, ekmeğiyle ve özgürlüğüyle oynanların kurtuluşunun tek yolunun birleşmekten geçtiğini kaydetti. Ülkede uzun süreden beri IMF programının uygulandığını, Meclis'in IMF tarafından verilen ev ödevlerini yerine getirmek için gece gündüz çalıştığını söyleyen Tüzel, çıkarılan şeker ve tütün yasaları ile Türkiye topraklarının yabancı sermayeye peşkeş çekildiğini ve binlerce çiftçinin ekmeğiyle oynandığını vurguladı. Tüzel, uygulanan programla büyüklerin büyümeye devam ettiğini, emekçilerin ise fakirleştiğini belirterek, bütçedeki her 100 liranın 95'inin banka hortumlayanlara ve sermaye kesimine aktarıldığını dile getirdi. Antep'te SANKO'nun termik santral kurmak için hükümetten yeni kredi aldığını hatırlatan Tüzel, buna karşılık Antep'te 40 bin kişinin işten atıldığına, emekçilerin su faturalarını ödeyemez hale getirildiğine dikkat çekti.
'Kürtçe konuşmak en doğal hak'
Tüzel, kriz bahanesiyle 6 aydır ücretleri verilmeyen grevdeki Baysalman işçilerinin, Antep işçisinin, Türkiye işçi sınıfının kavgasını verdiğini söyleyerek, konuşmasına şöyle devam etti: "Bu ülkede 20 milyon Kürt var. Anadilleri önündeki yasakların, engellerin kaldırılmasını istiyorlar. Kürtçe konuşmak en doğal hakları. İçeride bazı kesimler Kürtçe eğitim verilirse 'ülke bölünür' diyerek, gerginliği tırmandırıyor. Bir diğer kesim ise Kürtlere bu haklar verilirse 'Ülke bölünmez, bir şey olmaz' diyerek Kürtler'i yedeklemek istiyor. Kürt emekçilerin düzene öfkesini yatıştırmaya çalışıyorlar. Kürt emekçilerin kendi dillerini özgürce konuşmaya, kendi kültürlerini özgürce yaşamaya hakları vardır. Ama bu haklar TÜSİAD'ın raporlarıyla değil, Kürt'üyle, Türk'üyle bütün emekçilerin vereceği mücadele ile kazanılır."
EMEP Genel Başkan Yardımcısı Memet Kılınçaslan'ın da bir konuşma yaptığı şenliğin sonunda sahneye gelen Hakan Yeşilyurt'un söylediği türkülerle şenliğe katılanlar halaylar çektiler.
ÖNCEKİ HABER

Şaibeli projelere tahkim kalkanı

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa