24 Haziran 2001 21:00

Şaibeli projelere tahkim kalkanı

Uluslararası Tahkim Yasası'nın çıkmasıyla, birçok şaibeli ve tartışmalı yabancı yatırıma da anayasal güvence sağlandı.

Paylaş
Şaibeli projelere tahkim kalkanı
Uluslararası Tahkim Yasası'nın çıkmasıyla, birçok şaibeli ve tartışmalı yabancı yatırıma da anayasal güvence sağlandı. Özellikle Türkiye'de 560 yerde siyanürle altın arayan uluslararası şirketler başta olmak üzere, Cargill gibi çevreyi kirtelen tekeller böylece "tahkim zırhına" kavuşmuş oldu. Enerji, ulaştırma, baraj vb. alanlarda süren ve birçoğu davalık olan yatırımlar da tahkimin ardına gizlendi.
Olası bir ihtilaf durumuna karşı, tahkim imkânı isteyerek çok sayıda proje için çekimser davranan uluslararası şirketler, Tahkim Yasası'nın çıkmasıyla "anayasal bir zırh" kazanmış oldular. Siyanürle altın arayan şirketlerden, çevreyi kirlettikleri için davalık olan tekellere, yürütmeyi durdurma kararı verilen enerji, otoyol, köprü geçişi vb. yatırımlara kadar birçok proje tahkimle güvence altına alındı. Dava konusu, tartışmalı ve şaibeli olan yabancı yatırımların şimdi ne olacağı merak konusu.Öte yandan tahkimin çıkmasıyla İzmit Körfez Geçişi Projesi başta olmak üzere İstanbul 3. Boğaz geçişi, Tüpgeçit, Çanakkale Boğazı köprüsü gibi önemli ulaştırma yatırımları, yabancı şirketler için daha cazip hale geldi.
Yeni projeler iştah açtı
Bugüne kadar tahkim ve ilgili uyum yasalarının çıkarılamaması nedeniyle beklemede olan yabancı sermayeli yatırımcıların, öncelikli olarak Ankara-İstanbul demiryolu yapım projesi, çeşitli büyük illerin metro ve hafif raylı sistem projelerini ilgiyle izledikleri kaydedildi.
Yasanın çıkmasından sonra, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün yatırım programına aldığı İstanbul 3. Boğaz geçişi ve Çanakkale Boğazı köprüsü ile Ulaştırma Bakanlığı'nın da "Marmaray" projesini yeniden hızlandırmaları bekleniyor. IMF'nin isteği ile yasalaştırılan uluslararası tahkim uygulaması, uluslararası şirketlere büyük güvenceler getiriyor. Bu şirketlerin yatırımları anayasal bir güvenceye bağlanırken, herhangi bir engellemede yabancı şirketlere devlet büyük tazminatlar ödeme yükümlülüğüne bağlanıyor.
ÖNCEKİ HABER

Kapıdaki tehlike: GATS

SONRAKİ HABER

MHP'nin 31 Mart yerel seçimleri için belirlediği slogan belli oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa