25 Haziran 2001 01:00

Miloseviç teslim ediliyor

Yugoslavya, eski lider Miloseviç'in Lahey'de yargılanmasını kararlaştırdı. Batı'nın alkışlarla karşıladığı karar, Yugoslav yönetiminin, topraklarını bombalayan bu ülkelerle 'tam bir işbirliği' yapmaya başlaması anlamına geliyor.

Paylaş
Miloseviç teslim ediliyor
Yugoslavya hükümeti, eski Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç'i Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi (USSM)'ne teslim etmeye karar verdi. Dün resmi gazetede yayınlanan karar gereğince, Miloseviç ve Sırp cezaevlerinde tutulan diğer 15 sanık, her an Hollanda'nın Lahey kentine gönderilebilir.
Simgesel bir gösterge
Avrupa ülkeleri ve ABD, Miloseviç'in yargılanmasını Yugoslavya'ya verilecek krediler için önkoşul olarak gösteriyor. Emperyalist ülkeler, Miloseviç'in Avrupa'ya gönderilmesini, yeni Yugoslav hükümetinin "Batı ile tam bir işbirliğine girdiğinin" simgesel bir göstergesi olarak kabul ediyorlar. ABD'nin büyük desteği ile iktidara gelen Voyislav Koştunitsa hükümeti, böylece Batı'ya verdiği sözleri tutmaya başladığını ilan etmiş oluyor.
Kararı açıklayan Başbakan Yardımcısı Mirolyub Labus, Yugoslavya'nın artık USSM ile pazarlık imkanı kalmadığını savundu.
Yapılacak işlemler
Miloseviç, "Eski Yugoslavya topraklarında işlenmiş savaş suçlarını kovuşturmak ve sanıkları yargılamak" amacıyla BM Güvenlik Konseyi kararıyla 1993'te kurulan ve ABD'nin güdümünde hareket eden USSM'ye iki haftaya kadar teslim edilmesi halinde şu işlemlerden geçecek:
Halen Belgrad Merkez Cezaevi'nde tutuklu olan Miloseviç, önce uçakla Hollanda'daki askeri üsse getirilecek. Burada Hollanda hükümetinin BM yetkilileri ile yaptığı işbirliğiyle, Miloseviç diğer sanıklara uygulandığı gibi, askeri üsten alınıp Lahey yakınındaki cezaevine gizlice içinde nakledilecek. Kimlik tespiti ve sağlık durumu ile ilgili soruların ardından bir hafta içinde ilk yargılama gerçekleşecek.
Batı devletleri memnun
Batı dünyası kararı sevinçle karşıladı. ABD hükümetinin karardan hoşnut olduğu kaydedildi. Bir Beyaz Saray yetkilisi, yasayı olumlu bir adım olarak niteledi. İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, "Karar bizi Balkanlar'a adalet götürmeye bir adım daha yaklaştırıyor" dedi. BM sözcülerinden Simon Haselock, gelişmeyi "inanılmaz iyi bir haber" sözleri ile değerlendirdi. Yugoslavya'yı iki aydan uzun bir süre boyunca bombalayan ve hem Sırp hem de Arnavut çok sayıda sivilin ölümüne yol açan, pek çok kenti yerle bir eden NATO üyeleri ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya hakkında USSM'de görüşülen bir dava bulunmuyor. Adı geçen ülkeler bugün "ülkeye demokrasi getirmek" demagojisi altında ve yeni hükümetle "tam bir işbirliği içinde" Yugoslavya'nın tüm doğal kaynaklarının ve işgücünün talanına hazırlanıyor.
Hükümette bölünme yarattı
Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'ni oluşturan Karadağ Cumhuriyeti'nin hükümette yer alan bakanları, yasa tasarını protesto için toplantıya katılmadı. Karadağ Sosyalist Halk Partisi'nin (SHP) hükümetteki bakanları, görevlerinden istifa etmeyi teklif etmişlerdi. Bakanların istifasının SHP tarafından onaylanması gerekirken, istifaların kabulü durulunda yeni federal seçimlere gidilebileceği kaydedildi.
Karadağ hükümeti, geçen hafta Miloseviç'in yargılanması için yeşil ışık yakmıştı.
Miloseviç'in Sosyalist Partisi, kararın anayasaya aykırı olduğunu ve mahkemeye başvuracaklarını söyledi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Kanlıca radar istemiyor

SONRAKİ HABER

Kartal’da çöken binanın enkazından rant mı çıkacak?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa