24 Haziran 2001 01:00

Ölümleri durdurmak için çabalar sürüyor

Tutuklu yakınları, bazı siyasi parti ve sendika üyeleri dün İstanbul Adliyesi'ne giderek Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk hakkında suç duyurusunda bulundular.

Paylaş
Ölümleri durdurmak için çabalar sürüyor
Bazı kitle örgütü, siyasi parti ve sendika temsilcileri cezaevlerindeki ölüm oruçlarına seyirci kalan Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk hakkında bir kez daha suç duyurusunda bulundu.
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, TMMOB, ÇHD, TAYAD, TUYAB, DMP, Halkevleri, Tunceliler Derneği, Belediye-İş 2 No'lu Şube, Enerji Yapı Yol-Sen, EMEP İstanbul İl Örgütü, ÖDP, HADEP ve DBP temsilcileri dün İstanbul Adliyesi'ne giderek, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün, F tipi cezaevinde gerçekleşen ölümleri durdurmayarak görevini kötüye kullandığını ifade ederek Türk Ceza Kanunu'nun 455'inci maddesi kapsamında cezalandırılmasını istediler.
Yaklaşık 150 kişinin katıldığı suç duyurusunda "Tecridi kaldırın, ölümleri durdurun", "İçerde, dışarda hücreleri parçala", "Susma, haykır, hücre ölümdür" sloganları attılar. Kitle, suç duyurusunun ardında sesizce dağıldı.
İstanbul Adliyesi'ne sunulan suç duyurusu dilekçesinde, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün operasyon öncesinde sivil toplum kuruluşlarının, F tipi cezaevlerinin tecrit ve izolasyon ortamı olduğu yönündeki suçlamalarına karşı çıktığı ve "F tipi cezaevlerinin açılışı geçici bir süre ertelenmiştir" şeklinde açıklamalar yaptığı hatırlatılarak, 19 Aralık operasyonu ile Türk'ün bu sözlerini unuttuğuna dikkat çekildi. "Hayata dönüş" adı altında düzenlenen operasyon sonrasında 32 kişinin hayatını kaybettiği belirtilen dilekçede, operasyon sonrasında cezaevlerinde mahkûmların işkence ve tacize maruz kaldığı aktarıldı. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün tecridin kaldırılması için çaba harcamayarak görevinin kötüye kullandığının kaydedildiği dilekçede, mahkûmların bakanlığın bu duyarsızlığı karşısında ölüm orucunu sürdürdüğü ve bunun sonucunda da 24 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Dilekçede Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün görevinin gerektirdiği tedbirleri almayarak ölüme sebebiyet verdiği gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu'nun 455'inci maddesi gereğince yargılanması istendi. Adı geçen örgütler daha önce de bakan hakkında suç duyurusunda bulunmuşlardı.
ÖNCEKİ HABER

KESK eyleme devam ediyor

SONRAKİ HABER

Adana'da sendikalar, odalar ve Adana Barosundan örgütlenme forumu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa