23 Haziran 2001 21:00

KESK eyleme devam ediyor

Kamu emekçilerinin sahte sendika yasa tasarısına karşı eylemleri dün de devam etti. Ankara'da Güvenpark'ta oturma eylemi yapan kamu emekçileri, bugün yine eylemde olacaklar.

Paylaş
KESK eyleme devam ediyor
Kamu emekçilerinin, sahte sendika yasasının geri çekilmesi için başlattıkları eylemler sürüyor. KESK'in aldığı karar doğrultusunda dün de 500 kamu emekçisi, Ankara'da Güvenpark'ta oturma eylemi yaptı.
"Toplusözleşme hakkımız, grev silahımız", "Hükümet yasanı al başına çal", "Sahte sendika yasasına geçit vermeyeceğiz" sloganları eşliğinde saat 13.00'te parkta toplanmaya başlayan kamu emekçileri, yasa tasarısı geri çekilinceye ve gerçek sendika yasası çıkıncaya kadar mücadelede kararlı olduklarını vurguladı. Kamu emekçileri iki saat süren eylem boyunca Güvenpark'ı şenlik alanına çevirdi. Sendika yasası kapsamının dışında kalarak kapatılmak istenen Asim-Sen ve Tüm Yargı-Sen üyeleri de eylemde, "Asim-Sen, Yargı-Sen kapatılamaz" sloganlarıyla sendikalarına sahip çıktılar.
Emekçilerin oturma eylemi sürerken Türkiye Mimar ve Mühendisleri Odası (TMMOB) Başkanı Kaya Güvenç ile birlikte TMMOB'ye bağlı oda başkanları destek ziyaretinde bulundu. Güvenç, yaptığı konuşmada, "TMMOB adına, TMMOB'ye bağlı 23 oda başkanları olarak mücadelenize destek için buradayız. Gerçek bir sendika yasası çıkıncaya kadar destek olmayı sürdüreceğiz. Bu mücadele hepimizin ortak mücadelesidir" dedi.
KESK Başkanı Sami Evren ise konuşmasında 12 Eylül Anayasası'nın siyasi sonuçlarının bu yasa tasarısı ile bir kez daha ortaya çıktığını ifade ederek, "Böyle bir süreçte KESK'e önemli görevler düşmektedir. Bu yasa ve diğer tüm antidemokratik yasalar için mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu. Konuşmalar, emekçilerin coşkulu alkışları ve "Yaşasın sınıf dayanışması" sloganı ile karşılandı. Oturma eylemi, bugün saat 13.00'te aynı yerde yapılacak eylemin çağrısıyla son buldu.
ÖNCEKİ HABER

Reji geri geliyor!

SONRAKİ HABER

İran'da 2018 yılında 66 binden fazla kamu emekçisi işten atıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa