22 Haziran 2001 21:00

Çimse-İş işçiyi sattı

Çimento fabrikalarında yürürlükte olan sözleşmenin ihlal edildiği bir protokole imza atan Çimse-İş Sendikası, işçilerin ikramiyelerinin ve sözleşmeden doğan sosyal haklarının gasp edilmesine neden oldu.

Paylaş
Çimse-İş işçiyi sattı
Çimse-İş Sendikası, yürürlükteki sözleşmenin, çimento patronlarının isteği doğrultusunda ihlal edilmesine olanak veren protokole imza attı. Çimse-İş'in 33 çimento fabrikasında çalışan işçilerden habersiz bir şekilde, patronlarla imzaladığı protokole göre işçilerin 3 ikramiyesi yılbaşına kadar ödenmeyecek. Adana ve Mersin'deki çimento fabrikalarında çalışan işçiler dün toplu halde Çimse-İş Adana Şubesi'ne gelerek, sendika yöneticilerine tepki gösterdiler. İşçiler Şube Başkanı Selahattin Uzun'a "ya istifa et ya da bizimle birlikte diren" dediler.
'Tahammülümüz kalmadı'
Adana Çimento Fabrikası'nda çalışan Çimse-İş üyesi işçiler, imzalanan protokolü öğrenince sendika binasını bastılar. Ekonomik kriz bahanesiyle ikramiye ve sözleşmeden doğan sosyal haklarının gasp edildiğini söyleyen işçiler, "Neden bu protokolden bizim haberimiz yok? Biz bütün haklarımızı istiyoruz" dediler. "Gece-gündüz çalıştıklarını, ev yüzü görmediklerini" ifade eden işçiler, imzalanan sözleşmeden taviz verilmesini kabul edemeyeceklerini söylediler.
Daha önce de benzer sorunlarla karşılaştıklarını, fakat işten atılma korkusuyla sustuklarını anlatan işçiler, "Çıkarırlarsa çıkarsınlar. 95'te de aynısını yaptılar" diyerek, artık tahammüllerinin kalmadığını dile getirdiler. Sektörde kriz olmadığını, çimento patronlarının krizden 2-3 kat kârla çıkıldığını ifade ettiklerini belirten işçiler, "Kriz yalnızca işçilere mi var?" diye sordular.
Şube Başkanı: Haberim yok
Her zaman işçinin hakkını aradığını ve bu olayda da işçilerin yanında olduğunu öne süren Çimse-İş Adana Şube Başkanı Selahattin Uzun ise protokolden haberi olmadığını, öğrendikten sonra çözüm yolu aradığını, ancak elinden bir şey gelmediğini öne sürdü. Bunun üzerine işçiler, "Madem bir çözüm yolu aradın, neden bizi uyarmadın, neden tabana inmedin. Biz işçileri satan sendika istemiyoruz" dediler.
İşçilerin sıkıştırması üzerine kararları Genel Merkez'in aldığını söyleyerek, istifa edeceğini açıklayan Selahattin Uzun, "Ancak tek başına etmeyeceğim" diyerek, işçilerin de istifa etmesini istedi. Genel Merkez Yöneticisi ve Eğitim Sekreteri Erdem Talu ile telefonda görüşen Uzun, Genel Merkez'in işçilerin tepkisini önemsemediğini, "Ne halleri varsa görsünler" dediğini belirterek, işçilere, bundan sonra yapılacak tek şeyin kendilerini satan bu sendikadan istifa etmeleri olduğunu söyledi. Genel Merkez yöneticilerinin Adana'ya gelmesini isteyen işçiler ise "İkramiyemizi geri alana kadar sendikayı terk etmeyeceğiz" dediler.
ÖNCEKİ HABER

Her şey satılık

SONRAKİ HABER

Ürosan Kimya'da işçiler greve çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa