23 Haziran 2001 01:00

Her şey satılık

Meclis tatile girmeden, IMF'yi, uluslararası tekelleri memnun edecek tasarıları yasalaştırmak için çırpınan hükümet, bu kez Hazine arazilerinin talanı peşinde.

Paylaş
Her şey satılık
IMF'nin emriyle kamu bankalarının tasfiyesini, tütün üreticilerinin yok olmasını, yargı sisteminin devre dışı bırakılmasını yasalaştıran hükümetin hedefinde bu kez kamu arazileri var. Bakanlar Kurulu'nun dünkü olağanüstü toplantısında, iç kaynak sağlamak adına kamu arazilerinin satışı kararı alındı. Hazırlanan yasa tasarısının Meclis tatile girmeden yasalaştırılması bekleniyor.
Bakanlar Kurulu, Başbakan Ecevit'in başkanlığında dün olağanüstü toplandı. Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından Ecevit, Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz, basın toplantısı yaptı. Ecevit, içinde bulundukları koşullarda ülkenin yoğun kaynak gereksinimiyle karşı karşıya kaldığını söyledi. Bu konuda dış desteğin büyük ölçüde sağlandığını kaydeden Ecevit, iç kaynakların harekete geçirilmesi için bir süreden beri Başbakanlık'ta yoğun bir çalışma sürdürüldüğünü, iç kaynak paketi kapsamında öncelikle devletin sahip olduğu taşınmaz malların değerlendirilmesi üzerinde durulduğunu ifade etti.
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün bilgilerine göre, kadastrosu yapılmış tüm taşınmaz parsellerinin kentlerde yüzde 9'u, kırsal alanda yüzde 11'inin Hazine'ye kayıtlı olduğunu aktaran Ecevit, parsellerin toplam sayısının 1 milyon 200 bin olduğunu açıkladı. "Tüm yurttaşlarımızın hakkı bulunan bu arsa ve araziler büyük ölçüde işgal altında veya atıl durumdadır. Hazine'ye ait taşınmazlar çoğunlukla haksız kullanıma konu olmakta ve bunlar üzerinden büyük haksız kazançlar sağlanmaktadır" diyen Ecevit, çarpık kentleşmeyi de buna bağladı. Ecevit, Hazine arazilerinin verimli ve etkili değerlendirilmesi durumunda, hem ivedi kaynak gereksiniminin sağlanacağını, hem de yeni konut alanları oluşturularak sağlıklı kentleşmeye ortam sağlanacağını öne sürdü.
Yasa tasarısı için komisyon
Arazilerin satılabilmesi için mevcut sistemin çok yavaş ilerlediğini, kuşkulu uygulamalara açık olması nedeniyle sakıncaları bulunduğunu kaydeden Ecevit, özel bir satış sistemi geliştirdiklerini, uygulanması için de yasa tasarısını hazırlandığını söyledi. Tasarının Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'ın eşgüdümünde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün bağlı olduğu Devlet Bakanı Şuayip Üşenmez, Maliye Bakanı Sümer Oral, Bayındırlık ve İskân Bakanı Koray Aydın ve Orman Bakanı Nami Çağan'dan oluşan komisyon kurulduğunu ifade eden Ecevit, sağlanacak gelirin iyi olması durumunda hem özel sektörün hem de kamu görevlilerinin gereksinimlerini sağlamaya çaılşacaklarını söyledi.
Liderler bir araya geldi
Daha sonra koalisyonu oluşturan partilerin genel başkanları bir araya geldiler.
Başbakanlık Merkez Binası'nda yapılan ve saat 14.15'te başlayan toplantıya Ecevit, Bahçeli ile Yılmaz katıldı. Anayasa değişikliği paketinin ele alındığı toplantıda, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan da hazır bulundu. Toplantı yaklaşık bir saat sürdü. Zirvenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ecevit, "Pazartesi günü Meclis'te arkadaşlarla bir görüşme yaparak kısa süreli takvim belirlemeye çalışacağız" dedi. Meclis'in tatile gireceği tarihin uzayıp uzamayacağı konusunda da Ecevit, Meclis'te bir kamuoyu yoklaması yapmak gerektiğini, kendi başlarına karar alamayacaklarını ifade etti. Ecevit, öncelikle Anayasa değişiklikleri arasında Ulusal Program'ın gerektirdiği hususların yeralacağını söyledi. Ecevit, "parti kapatmalar" ile ilgili bir soruyu ise "Görüşlerimi biliyorsunuz" cevabını verdi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Tatilde okumak

SONRAKİ HABER

Antalyalı elma üreticisi zor durumda: Elma ihracatı durma noktasında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa