21 Haziran 2001 21:00

Çankaya işçileri işbıraktı

CHP'li Haydar Yılmaz'ın başkanlığını yaptığı Ankara Çankaya Belediyesi'nin işçileri, aylardır alamadıkları maaşlarını istemek için işbıraktı.

Paylaş
Çankaya işçileri işbıraktı
CHP'li Haydar Yılmaz yönetimindeki Çankaya Belediyesi'nde aylardır maaş alamayan işçilerin 2 günlük işbırakma eylemi başladı. Belediye yönetiminin "yasadışı" ilan ettiği eylem nedeniyle Ankara'nın en merkezi ve en büyük ilçesi olan Çankaya sınırlarında başta çöp toplama ve temizlik işleri olmak üzere belediye hizmetleri durdu. Eyleme cenaze ve sağlık işlerinde çalışan işçiler katılmıyor. Eyleme coşkuyla başlayan işçiler, haklarını alana kadar eylemlere ve mücadeleye devam edeceklerini bildirdiler.
Çankaya Belediyesi işçileri dün Temizlik İşleri Müdürlüğü önünde toplanarak, 48 saat sürecek işbırakma eylemini basın açıklamasıyla ilan ettiler. İşçiler eylem süresince işyerlerini terk etmeyecekler. Yaklaşık 1000 işçi, toplandıkları alanda büyük coşkuyla, "Yaşasın örgütlü mücadelemiz" sloganını atarak maaşları için Belediye Başkanı Haydar Yılmaz'ı bekleyeceklerini bildirdiler.
DİSK Genel-İş Sendikası Çankaya Şubesi Başkanı Muharrem Topalak, belediye işçilerinin alacaklarının 4.5 trilyon liraya ulaştığını belirterek, işçilere yüklenen ağır ekonomik faturanın yanı sıra maaş alamamanın getirdiği sosyal yıkımın bedelinin dayanılmaz boyutlara ulaştığını ifade etti. Topalak, "1500 işçi belediye yönetiminin hesapsızlığı ve plansızlığı nedeniyle icralık durumdadır, 20 işçi cezaevine girdi, 70 işçi de sırada. Çankaya Belediyesi işçilerine artık kimse taksitle mal vermemektedir. Ekonomik sorun ailelerin birliğini zedelemiş, aile içi sorunlar artmaya başlamıştır. Daha dün bir gece öncesi eşiyle borçları nedeniyle tartışan bir arkadaşımızı trafik kazasında kaybettik" diye konuştu.
Belediye yönetimi suçlu
Topalak, işçilerin ücretleri ödenmediği halde işlerini aksatmadan yaptığını vurgulayarak, sıra alın terinin karşılığını almaya gelince işlerin aksadığını ifade etti. Topalak, belediye yönetiminin sendikal örgütlülüğü de gözden düşürme çabası içerisinde olduğunu ifade ederek, belediye işçilerinin haklı tepkilerine halkın da destek vermesi gerektiğini kaydetti.
Topalak, belediye yönetiminin ekonomik krizi bahane ettiğine dikkat çekerek, belediye gelirlerinin hizmet kapsamında olduğunu, çöp, emlak vergilerinin toplandığını ve toplam gelirin ilan, reklam ve ganyan bayileri dışında 5 ile 6 trilyon lira arasında olduğunu bildirdi. Topalak, bu gelirlerin de nereye gittiğininin işçiler tarafından sorulduğunu belirtti.
'Fabrika işçisi değiliz'
Yaşadıkları sürgün ve baskılardan kaynaklı ismini açıklamak istemeyen işçiler, Haydar Yılmaz'ın ekonomik krizi bahane etmesine dikkat çekerek, belediyenin yatırım ve üretim yapmadığını, gelirlerin sabit olduğunu vurguladılar. "Biz hizmet veriyoruz. Fabrikalar gibi üretim yok ki hammadde alınamasın ya da ekonomik krizin başka türlü etkileri yaşansın. Çocuk mu kandırıyorlar" sözleri ile tepkilerini ifade eden işçiler, Yılmaz'ın enkaz devraldığı yönündeki beyanların inandırıcı olmadığını belirttiler. İşçiler, iki gün süreyle işbırakma eyleminin ardından sonuç alınıncaya kadar mücadelelerini sürdürmekte kararlı olduklarını vurguladılar.
Yılmaz işçiyi tehdit etti
Eylemin başlamasının ardından AA'ya konuşan Belediye Başkanı Yılmaz ise, yine 'enkaz devraldıklarını' söyleyerek işçilerin 'yasadışı' eylem yaptıklarını söyledi. 1 ay içerisinde, yaklaşık üç maaş verdiklerini, geriye dönük bu ay hariç bir tek maaş ve geçen yıldan kalma bir tek ikramiye bulunduğunu iddia eden Yılmaz, "Şimdi, burada bunları bahane ederek 'Ben, 2 gün eyleme götürdüm, eyleme sürükledim' demeyi anlamlı bulmak mümkün değil. Bu, yasal bir grev değil, böyle bir yasal hak yok. Burada iyi niyet de yok. Bizim yasal olmayan bu greve artık göz yumma şansımız da yok. Gereği neyse, yasa neyi emrediyorsa yapılacaktır" diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

Seçmene selam verip tütünü yok ettiler

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa