Bolşoy Balesi çöküyor

Rusya'nın dünyaca ünlü Bolşoy Balesi, bütçe yetersizliği, kötü yönetim ve yetkililerin ciddi müzik yerine eğlence müziği yaptırmak istemeleri yüzünden bir çöküş yaşıyor.

Bolşoy Balesi çöküyor
Rusya'nın dünyaca ünlü Bolşoy Balesi, bütçe yetersizliği, kötü yönetim ve yetkililerin ciddi müzik yerine eğlence müziği yaptırmak istemeleri yüzünden bir çöküş yaşıyor. Rusya'nın en önemli orkestra şeflerinden olan ve geçtiğimiz hafta Bolşoy Balesi Sanat Direktörlüğü görevinden istifa eden Gennady Rozhdestvensky, önceki gün Izvestiya gazetesinde yayımlanan mektubunda, oyuncuların provalara katılmaması ve düzeni bozmaları nedeniyle bu görevini sürdüremeyeceğini söyledi.
Facia provalar
Rozhdestvensky'nin İzvestiya'da yayınlanan Kültür Bakanı Mikhail Shvydkoi'ye yazılmış açık mektupta, organize bir kampanyanın parçası olması için kendisine karşı birtakım sabotaj ve karalama furyası başlatıldığını söyledi. Rozhdestvensky'e göre yeni prodüksiyonunun dünya premiyeri, Sergei Prokofiev'in operası "The Gambler-Kumarbaz" için yapılan provalar, Bolşoy Balesi'nin bu tür performanslarda gösterdiği facia boyutundaki yetersizliği gözler önüne serdi.
"Prova planı her yönüyle bir bir yıkımdı. Bazen, insana açık bir sabotaj duygusunu hissettiriyordu" diyor Rozhdestvensky. Kültür Bakanlığı yetkililerince ciddi müzikler yerine, daha hafif, eğlencelik programlar yapılmasının istendiğini de ekliyor. Rozhdestvensky bu durumu; "Ne pahasına olursa olsun eğlence ortamına girmek, gerçek müziği aptallaştırmak, gizlemektir" diye yorumluyor. Rusya'nın bu yozlaşma içinde, standartlarını düşüren dünyadaki tek ülke olup olmadığı sorusuna da "Bunu her yerde görüyorum, ancak ne yazık ki Rusya bu işin liderliğini yapıyor" diye yanıtlıyor.
Rozhdestvensky, geçtiğiz yıl dramatik bir şekilde, efsanevi bale ve opera tiyatrosunun başına getirilmiş, hükümet de kontrolü ele aldığında, 225 yıllık geçmişe sahip tiyatronun restore edileceği sözünü vermişti. Rozhdestvensky, kendisinin ilk hedefinin repertuarı yenilemek ve ne kadar "ıvır zıvır" varsa ortadan kaldırarak, kurumu yine dünyanın en iyi operası yapmak olduğunu söylemişti.
Ancak bir sezon sonra Rozhdestvensky'nin şok istifası geldi ve devletin tiyatro üzerindeki savurgan tutumu ve oyuncular üzerindeki etiketleri korumadaki ısrarı, Bolşoy'un Sovyetler Birliği dönemindeki ihtişamlı günlerinin geri gelmesi konusundaki umutları da yerle bir etti. Bolşoy yetenekli olduğu bir çok konuyu Batı'ya kaptırdı, prodüksiyonları "zayıf" olarak nitelendirildi ve binaları harap oldu. Bu arada Rusya'nın diğer tiyatrosu, St. Petersburg'daki Kirov Bolşoy'a oranla standartlarını yüksek tutmayı başarabildi.
Batı'ya göç
Kültür Bakanı Shvydkoi ise Rozhdestvensky'nin gidişini "üzüntülü ama trajik olmayan bir olay" diye tanımladı ve "Kumarbaz" için yapılan kötü eleştirilerin, orkestranın şefsiz kalmasına neden olduğunu söyledi.
Rozhdestvensky ise repertuarı yenileme konusunda yaşadığı problemlerin, tiyatronun kötü yönetiminden ve devletin sanatçılara yeterli bütçe ayırmamasından kaynaklandığını söyledi. Oyuncuların ücretlerinin çok düşük olduğunu, bu nedenle de provalara gelmediklerini, böylelikle de eldeki yıldızların Batı'ya kaymasının engellenemediğini söyledi.
www.evrensel.net