20 Haziran 2001 21:00

'Kamu bankaları kapatılamaz'

Kamu bankaları IMF'nin dayatmalarıyla hızla tasfiye edilirken, banka çalışanları her gün yaptıkları eylemlerle öfkelerini dile getiriyorlar.

Paylaş
'Kamu bankaları kapatılamaz'
Kamu bankaları IMF'nin dayatmalarıyla hızla tasfiye edilirken, banka çalışanları her gün yaptıkları eylemlerle öfkelerini dile getiriyorlar. İstanbul ve Adana'da Türkbank, İzmir'de Emlak Bankası çalışanları hükümeti ve IMF'yi protesto ederek, bankaların kapatılmasına izin vermeyeceklerini bildirdiler.
Türkbank çalışanları ve emeklileri, İstanbul'da yaptıkları eylemle bankalarının tasfiye edilmesini protesto etti.
Karaköy İskelesi önünde toplanan emekçiler, "Hükümet istifa", "Direne direne kazanacağız", "Türkbank kalacak Mesut gidecek" sloganları attılar.
Usulsüzlüklerin üstünü örtüyorlar
"Çalışanlar burada hortumcular nerede" sloganlarıyla Rıhtım Caddesi boyunca bankanın Tophane şubesine kadar yürüdüler. Banka önünde bir buçuk saat boyunca eylemlerine devam eden çalaşanlara yol üstündeki diğer banka ve resmi kurum çalışanları alkışlarla destek verirken, Karaköy esnafının da dövizlerle ve çevreye astığı pankartlarla banka çalışanlarının yanında yer aldı. Banka çalışanları, "Akçakoca şaşırma basrımızı taşırma" sloganıyla da bankayı tasviye edilmesine imza atan BDDK'yı protesto ettiler. Eylemde yapılan konuşmalarla bankanın kapatılmasına izin verilmeyeceği vurgulandı. Türkbank'ta örgütlü Bank-Si-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Fikret Soydemirhan da yaptığı konuşmada, kararın usulsüz şekilde verilen kredilerin üstünü örtmek için alındığını belirterek, siyasi iktidarın yaptıklarının hesabını vereceğini ifade etti. Soydemirhan karar geri alınana kadar eylemlerinin devam edeceğini söyledi.
Türk Ticaret Bankası çalışanları ve emeklileri, dün sabah saatlerinde Adana'da da eylem yaptı. Küçük Saat civarında sabah saat 08.30'da toplanan Türkbank çalışanları, alkışlar ve sloganlarla Büyük Postane'nin önünden Kızılay Caddesi'nde bulunan Merkez Şube'ye kadar yürüdüler.
Burada banka çalışanları ve emeklileri adına açıklama yapan Bank-Si-Sen Bölge Temsilcisi Sami İşikayadır ve Türk Ticaret Bankası Emeklileri Derneği Başkanı Ruşen Öztürk, Türkbank'ın kapatılmasıyla 4000 çalışanın ve 7000 emeklinin ortada kalacağını belirtti.
Suçlu siyasiler
Eylemlerinin sadece ekonomik değil, politik bir tutum olduğunu belirten İşikayadır ve Öztürk, yasanın Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından, yürütmeyi durdurma davası açacaklarını bildirdiler. Sorun bu şekilde de çözülmezse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)'ne gideceklerini belirten İşikayadır ve Öztürk, siyasilerin ve bürokratların bankayı zor duruma düşürmelerinden dolayı daha önce de AİHM'ye başvurduklarını hatırlattı. 600 kişinin katıldığı eylem, banka çalışanları ve emeklilerin, Merkez Şubesi'nden vizite almasının ardından sona erdi.
Yılan herkese dokunuyor
İzmir'de de Tüm Banka-Sen üyeleri dün eylemdeydi. Emlak Bankası Narlıdere Şubesi önünde sloganlarla toplanan banka çalışanlarına hitaben konuşan sendika Şube Başkanı Mustafa Berberoğlu, Dünya Bankası ve IMF gibi uluslararası tefeci kuruluşların istekleri üzerine gözden çıkarılan kamu bankalarında çok önemli bir döneme girildiğini belirtti. Berberoğlu, İlk etapta şube ve çalışanlarının sayısı yarıya indirilen bu bankaların, daha sonra değerinin çok altında IMF'nin belirleyeceği yerli-yabancı sermaye gruplarına peşkeş çekileceğini anlattı. Berberoğlu, "Bugün Emlakbank çalışanlarına, Türkbank çalışanlarına yapılanlar, yarın hepimize, bütün kamu kuruluşları çalışanlarına yapılacaktır. Yılan, özelleştirme maskesi adı altında herkese dokunmaya başladı, böyle giderse de zehirleyecek. Çalışanların işiyle, ekmeğiyle, geleceğiyle oynamak isteyenlerin, IMF'cilerin heveslerini kursaklarında bırakalım" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Patronlara yeni kıyak

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa