20 Haziran 2001 01:00

ABD'den Kıbrıs atağı

Kıbrıs sorunun çözümü konusunda yoğun çalışmalara başlayan ABD'nin yönlendirmesi ile BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın, iki tarafın liderlerini temmuz sonunda New York ya da Cenevre'ye çağırmaya hazırlandığı bildirildi.

Paylaş
ABD'den Kıbrıs atağı
Kıbrıs konusunda geniş kapsamlı bir çalışma dönemine giren ABD'nin yönlendirmesi ile BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın, iki tarafın liderlerini temmuz sonunda New York ya da Cenevre'ye çağırmaya hazırlandığı öğrenildi. BM görüşmelere hazırlanırken, KKTC hükümetinin BM Güvenlik Konseyi'nin adadaki Barış Gücü'nün görev süresinin uzatılması kararını sadece Rum Hükümeti'nin görüşüne dayandırmasına tepkisi sürüyor.
ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Tom Weston'ın da Annan'ın KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile ayrı ayrı yapmayı planladığı görüşmeler öncesinde, zemin oluşturmak amacıyla temmuz sonuna doğru Ankara ve
Atina'yı ziyaret etmesi yüksek bir olasılık olarak görülüyor.
Washington'daki diplomatik kaynaklar, davet Annan'dan geleceği için, Denktaş ve Klerides'in böyle bir çağrıya olumlu yanıt verebileceğini belirtiyor.
Rum kesiminde seçimler tamamlanıncaya kadar Kıbrıs konusunda hareketlilikten kaçınan ABD, bu konuda inisiyatifi AB'nin eline bırakmak istemediği; Kıbrıs'ta kendi çıkarlarına bir çözümü yaşama geçirmek istediği için kapsamlı bir çalışma içine girdi. ABD, Türk tarafının "Bırakılan yerden başlanamaz" mesajı çerçevesinde, eski dolaylı görüşme sürecinin devamı yerine, yeni bir görüşme sürecini başlatma yöntemini ararken, tarafları ikna etme çabalarında da etkili oluyor.
AB üyeliğine temkinli yaklaşım
Bu arada, Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimi, AB'ye yapılan tek taraflı üyelik başvurusunun, Helsinki kararları uyarınca, adada "çözüm olsa da olmasa da" sonuca ulaştırılacağına inanıyor. Ancak Türk tarafı, çözüm olmadan tek taraflı bir AB üyeliğine, Kıbrıs Türk halkının hakları korunamayacağı gerekçesiyle karşı çıkıyor.
Bu konuda her iki tarafı da "küstürmek"ten ve AB ile ilişkilerini daha da gerginleştirmekten kaçınan ABD, kesin bir tutum takınmaktansa, "AB üyeliğinin çözüme olumlu katkı olacağı, ancak arzu edilenin üyeliğin çözümden sonra olması" görüşünü taşıyor.
AA'ya bilgi veren Amerikan diplomatik kaynakları, AB'nin Helsinki kararının belli olduğunu ve Kıbrıs Rum kesiminin AB'ye girmesi için çözümün önkoşul olarak ortaya konulmadığını kaydettiler.
ABD'nin, Kıbrıs konusuna çok büyük zaman harcadığını belirten bir kaynak, "en ideal durumun", AB üyeliğinde hareketlenmeden önce bir çözüme ulaşılması olduğunu da ifade etti.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Hollywood daha 'beyaz' tanıtır!

SONRAKİ HABER

Öğrencilere, tuvalet kapılarına yazı yazdıran taciz iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa