Banka çalışanlarının öfkesi büyüyor

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Üst Kurulu'nun Türk Ticaret Bankası'nı tasfiye kararına karşı eylemler dün de devam etti.

Banka çalışanlarının öfkesi büyüyor
Hükümetin "bankalar operasyonu" çerçevesinde kapatılmasına karar verdiği, bankacılık yapma ve mevduat kabul etme işlemlerine 1 Temmuz'dan itibaren son vereceği Türk Ticaret Bankası'nda öfke sokaklara taştı. Tüm Banka-Sen üyesi banka çalışanları da Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu'nun toplantısını protesto ettiler. Bankalarının tasfiye kararı üzerine Ankara'da eylem yapan banka çalışanları ve emeklileri, başta Mesut Yılmaz olmak üzere hükümeti protesto ettiler. Ellerinde "Türkbank kapatılamaz" yazılı kâğıtları sallayan 400 civarında banka çalışanı, Türkbank Kızılay Şubesi önünde toplandı. Daha sonra Sakarya Caddesi'ne yürüyen, burada kısa bir açıklama yapan banka çalışanları, "Hortumcu Mesut", "Hırsız Mesut", "Susma, sustukça sıra sana gelecek", "Derviş istifa", "Türkbank bizimdir, bizim kalacak", "Hükümet şaşırma, sabrımızı taşırma" sloganlarıyla öfkelerini dile getirdiler.
Hortumcu Mesut'a beddua
Bankacılar yaptıkları konuşmalarda, "88 yıllık Türkbank'ı bugüne getirenler olarak, bankanın bir gecede Mesut Yılmaz tarafından hortumlanmasına izin vermeyeceklerini, mücadele edeceklerini" ilan ettiler. Mesut Yılmaz aleyhine sloganlar atan banka çalışanları daha sonra Sakarya Caddesi'ndeki şubeleri önüne giderek, eyleme bir süre de burada devam ettiler. Daha sonra MHP Genel Merkezi'ne gideceklerini açıklayan banka çalışanlarının bu isteği, polisin, "Dağılın yoksa önünüzü keser, gözaltına alırız" tehdidi sonucu gerçekleşmedi. Türkbank çalışanları eylemlerini sürdürmek üzere dağıldılar.
Gölcük'te gözaltı
Türkbank İzmit ve Gölcük Şubesi çalışanları ile emeklileri de bankanın kapatılması kararını protesto ettiler. Gölcük Şubesi çalışanlarının protestosu sırasında, Şube Müdürü Tahir Zeki Tanyel ve yardımcısı Nesrin Bayrak, taşınan dövizler ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine muhalefet ettikleri gerekçesiyle gözaltına alındılar.
'Türkbank-Emlak omuz omuza'
İstanbul'da da 1500'ün üzerinde Türk Ticaret Bankası çalışanıile emeklileri, Eminönü Şubesi önünde eylem yaptılar. Emlak Bankası çalışanlarının da destek verdiği eylemde hükümete "istifa" çağrısı yapıldı. "Türkbank-Emlak omuz omuza", "Türkbank kalacak Mesut gidecek", "Türkbank bizimdir bizim kalacak", "Hırsız Mesut" sloganlarını atan banka çalışanlarına hitaben konuşan Bank Si-Sen Genel Başkanı Alptekin Sağlanmak, siyasilerin kendi pisliklerin örtbas etmek için Emlak Bankası'nı ve Ticaret Bankası'nı kapatmak istediklerini söyledi. Sağlanmak, kapatma kararının ekonomik değil siyasi bir karar olduğunu belirterek, mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini belirtti. Polisin 'şov' yapıldığını iddia etmesi üzerine Sağlanmak, "şov yapmak için değil, haklı mücadelelerini kamuoyuna duyurmak için eylem yaptıklarını" söyledi.
Bank Si-Sen Genel Başkanı Alptekin Sağlanmak ve yöneticileri bugün saat 15.00'te Başbakan Yardımcısı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yle görüşecekler. (Evrensel)
'Bugün söz bitmiştir'
Tüm Banka-Sen üyeleri de dün Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu'nun toplantı yaptığı Karayolları Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaparak, bankaların özelleştirilmesine yönelik uygulamaları ve yapılan toplantıyı protesto ettiler. Tüm Banka-Sen Genel Mali Sekreteri Mesut Özçelik, ülke ekonomisinde önemli yerleri olan Emlak, Ziraat ve Halk bankalarının özelleştirilmesi ile ilgili TBMM'de görüşülmekte olan yasa tasarısının 4. maddesinin kabul edildiğini ve bu yasa üzerinde yapılan tadilatla çalışanların resen Devlet Personel Daire Başkanlığı'na gönderilmek istendiğini söyledi.
Mesut Özçelik, "Bugün söz bitmiştir. Kamu bankası çalışanları yasanın ve yeni çıkartılmak istenen yasanın işlerliğini kaybetmesi için gereken tüm hukuki yolları deneyecek, fiili ve meşru mücadele haklarını kullanarak eylem ve etkinliklerini son aşamasına kadar sürdüreceklerdir" dedi. "KİT'ler halkındır, satılamaz", "IMF defol bu memleket bizim" sloganlarının atıldığı eyleme Enerji Yapı-Yol Sen Genel Başkanı Cengiz Faydalı, KESK MYK Üyesi Hasan Hayır ve KESK Şubeler Platformu Sözcüsü Hasan Karakaya da destek verdi.
www.evrensel.net