18 Haziran 2001 21:00

Hükümet medya patronlarına çalıştı

RTÜK Yasası'nı tüm tepkilere karşın çıkaran hükümet, dün toplanan Bakanlar Kurulu devam ederken yasanın veto edildiği haberini alınca, haziran sonunda yapılacak enerji ihaleleri için süreyi uzatma kararı aldı.

Paylaş
Hükümet medya patronlarına çalıştı
Hükümet bir yandan IMF'nin talimatlarını yerine getirmeye çırpınırken, bir yandan da medya patronlarını memnun etmeye çalışıyor. RTÜK Yasası'nın veto edildiği dün Bakanlar Kurulu, enerji santralleri ihalelerine medya patronlarının da girebilmesi için 30 Haziran'da sona eren süreyi, ekim sonuna kadar uzatma kararı aldı.
Bakanlar Kurulu, dün, Başbakan Bülent Ecevit Başkanlığı'nda toplandı.
Başbakan Yardımcısı ve ANAP lideri Mesut Yılmaz'ın yurtdışında olması nedeniyle katılamadığı Bakanlar Kurulu toplantısı 1,5 saat ancak sürdü.
Toplantıda, enerji santrallerinin imtiyaz devir işlemleri için Elektrik Piyasası Kanunu ile 30 Haziran'a kadar verilen süreyi, medya patronlarının da girebilmesi için ekim sonuna kadar uzatma önerisi götüren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan'ın önerisi Bakanlar Kurulu tarafından da benimsenerek, süreyi uzatmaya dönük hazırlanan yasa tasarısı imzaya açıldı. Tasarının kısa sürede sonuçlandırılarak Meclis'e sevk edilip, 30 Haziran'dan önce çıkarılması bekleniyor. Söz konusu kararla hükümet sermayeye hizmette sınır tanımadığını, kendi çıkardığı Elektrik Piyasası Kanunu'nu ikinci kez delerek göstermiş oldu. Elektrik Piyasası Kanunu, daha önce de Doğalgaz Kanunu görüşülürken, Elektrik Üst Kurulu, Enerji Üst Kurulu olarak değiştirilerek delinmişti.
Özelleştirmeden Sorumlu Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu ise toplantıda Eti Holding'i gündeme getirdi. Eti Holding'in özelleştirilemeyeceğine ilişkin Danıştay'ın kararını hatırlatan Karakoyunlu, mahkeme kararının uygulanabilmesi açısından Eti Holding'in özelleştirme kapsamı dışına çıkarılması önerisi götürdü. Bakanlar Kurulu'nun da benimsemesiyle Eti Holding'in özelleştirme kapsamından çıkarıldığına dair Özelleştirme İdaresi Kurulu kararı imzaya açılacak.
Bakanlar Kurulu'na gecikmeli olarak katılan Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ise önceki gün gerçekleştirdikleri takasın, miktar, faiz hadleri ve iştirak açısından oldukça tatminkâr geçtiğini, Hazine ve bankacılık sektörü üzerinde olumlu etki yapacağını belirterek, ekonominin düzlüğe çıkması bakımından takasın önemli bir adım olduğunu öne sürdü.
Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu da Konya'da başlayan askeri tatbikat konusunda bilgi verdi. Tatbikata katılacak uçakların günde sadece iki sorti yapacaklarını, yabancı ülke uçaklarının münferiden tek tek değil, müşterek uçuşlar yapabileceklerini aktaran Çakmakoğlu, Katış sahaları olarak Konya-Şereflikoçhisar-Karapınar'ın kullanılacağını söyledi. Türk ve İsrail tanker uçaklarının havada yakıt ikmali yapacakları tatbikat sırasında yerleşim bölgelerinde 200 fitin altında uçuş ile alçak uçuş, gece uçuşu ve süper sonik uçuş olarak adlandırılabilecek uçuşlar tatbikat sırasında yapılmayacak.
ÖNCEKİ HABER

"Philip Morris Meclis'i satın mı aldı?"

SONRAKİ HABER

Hrant Dink, katledilişinin 12. yılında Stockholm'de anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa