17 Haziran 2001 21:00

Parasızlık nedeniyle köyüne dönemiyor!

Bilmediği bir şehirde, sonradan öğrendiği bir dille konuşmaya başlamış. On üç yıl evinde yaşamış, sokaklar, komşular ona yabancı kalmış.

Paylaş
Parasızlık nedeniyle köyüne dönemiyor!
Rojda İldan
Erzincan depreminde evsiz kaldığı için İstanbul'a göç etmek zorunda kalan Zahide Kılık, şimdi yine evsiz kaldığı için köyüne gitmek istiyor; ama yapamıyor. Dört aydır evinin kirasını ödeyemeyen Kılık, köyüne geri dönmek için yol parası da bulamıyor. Kılık, köylerine geri dönenlere yardım eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yaptığı başvurunun sonucunu bekliyor.
Evini depremle taşımıştı
Zahide Kılık, kaç yaşında olduğunu bilmiyor ya 55 ya da 57. Erzincan'da doğup büyüyen Kılık, bundan 13 yıl önce Erzincan depreminde evi yıkılınca, sekiz çocuğundan dördünü yanına alarak İstanbul'a gelmiş. Kimi aç, kimi tok geçmiş on üç yıl. Çocuklarını büyütmüş, askere yollamış, evlendirmiş, saçını ağartmış.
Bilmediği bir şehirde, sonradan öğrendiği bir dille konuşmaya başlamış. On üç yıl evinde yaşamış, sokaklar, komşular ona yabancı kalmış. Ama üst üste gelen IMF paketleri, tasarruf programları on üç yıl zar zor karnını doyurduğu bu şehir, karnını doyuramaz hale getirmiş onu. Gün gelmiş aç kalmış, hafta olmuş pazara çıkamamış.
Kirasını ödeyemiyor
Kılık, şimdi köyüne geri dönmek istiyor. Nedeni evsizliği, dört aydır kirasını ödeyemiyor. Tek gelirleri eşinin 120 milyon lira olan emeklilik maaşı. Kira 90 milyon lira. Kılık, haftalardır, aylardır pazara çıkamadığını söylüyor. Pazara çıkamamak, Kılık için bugünlerde çok dert değil. Çünkü bu günlerde en azından ekmek buluyor. Geçen yıl çokça aç kaldığını söyleyen Kılık, "Bir kuruş bulup da ekmek alamadığımız oldu geçen yıl. Para yok, ekmek alamıyorum. Beyim eve geliyor söylüyorum para yok, ekmek alamadım diye. Diyor ki 'Bende de yok'. Ne yapayım ki aç kaldım" diyor. Çocuklarının da kirada kaldığını söyleyen Kılık, "Onlarda da yok ki bana versinler, işsizlik var, maaşlarını alamıyorlar, kirada hepsi" diyor.
'Ne çocukluğumu, ne yaşlılığımı gördüm'
Kılık, bunca sıkıntı yaşadıktan sonra şimdi tekrar köyüne geri dönmek istiyor. Fakat parasızlık yine büyük bir engel olarak karşısında duruyor. Evini oraya taşıması için kendisinden istenen para 300 milyon lira. Bu parayı bulamadığı için köyüne dönmek isteyenlere yardım eden Büyükşehir Belediyesi'ne başvuruda bulunan Kılık, buradan da henüz bir yardım göremediğini ifade ediyor. "Sabah arıyorum, akşam arıyorum bir haber yok" diyen Kılık, kendisine en zor gelenin bu olduğunu ifade ediyor.
"Bu yaşıma kadar kimseden yardım istemedim. Şimdi ararken 'Teyze yine mi sensin" diyorlar. İşte o zaman çok utanıyorum" diyen Kılık, evindeki bütün eşyaları toplamış, paketlemiş. O, ev sahibinin hergün defalarca çalarak, eşiğinden kendisine kızdığı kapısını artık hiç açmamak üzere kapatmak, bir an önce geri dönmek istiyor. "Ne çocukluğumu, ne kızlığımı, ne gençliğimi, ne de yaşlılığımı gördüm" diyen Kılık, bu yaştan sonra 'bir parça huzur'a kavuşmak umuduyla köyüne geri dönmek istiyor.
ÖNCEKİ HABER

DİSK geleceğini tartıştı

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanlığı TTB’nin Leyla Güven talebini reddetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa