18 Haziran 2001 01:00

Gazetemize büyük destek

Gazetemiz Yeni Evrensel'de meydana gelen yangın, kitle örgütü temsilcileri ve okurlarımız tarafından üzüntüyle karşılandı.

Paylaş
Gazetemize büyük destek
Gazetemiz Yeni Evrensel'de meydana gelen yangın, kitle örgütü temsilcileri ve okurlarımız tarafından üzüntüyle karşılandı.
EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, EMEP Genel Başkan Yardımcıları Memet Kılınçaslan, Abdullah Varlı ve Nedim Köroğlu, EMEP il ve ilçe örgütleri, Yeni Sinemacılar, Gazeteci Işık Yurtçu, Karikatürcüler Derneği Başkanı Canol Kocagöz, SES İstanbul Şişli Şube Yöneticilerinden Rabia Tuncer, Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu, KESK MYK Üyesi İbrahim Kudiş, Yazar Hasan Kıyafet, Özgür Radyo (Almanya), Tüm Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Aydın Hatipoğlu, Tüm Banka-Sen Edirne İl Temsilcisi Akın Erdoğdu, İHD İstanbul Şube Yöneticileri, BES İzmir Şube Başkanı Ramis Sağlam, Eğitim-Sen Uşak Şubesi ve KESK GYK üyesi Güven Gerçek başta olmak üzere çok sayıda dost gazetemizi arayarak desteklerini sundular.
Gazetemiz Yazıişleri Müdürü Fatih Polat, zor günümüzde arayarak ve bizzat ziyaretimize gelerek dayanışmada bulunan tüm kurum ve kişilere teşekkürlerimizi iletti. Polat, yaptığı açıklamada, yangının meydana geldiği bölümdeki tamirat işlerinin büyük bir hızla sürdürüldüğünü belirterek, "Yangının izlerinin silinmesi için canla başla çalışan ve yardımlarını esirgemeyen tüm okurlarımıza ve dayanışma mesajı gönderen basın emekçilerine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi. Polat, gazetenin tüm zorluklara karşın yayın hayatını aksatmadan sürdüreceğini bir kez daha yineledi.
Öte yandan, gazetemizde büyük hasara yol açan yangının çıkış nedeniyle ilgili çalışmalar da sürdürülüyor. İtfaiye yetkililerinin raporlarını hazırlamalarıyla, olaya ilişkin daha net bilgiler ortaya çıkacak. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Derviş'in bankaları kurtarma operasyonu
Devlet Bakanı Kemal Derviş, takas ihalesine toplam net 10.8 katrilyon liralık teklif geldiğini, bunun 8.5 katrilyon liraya yakın kısmının kabul edildiğini açıkladı. Hükümetin iç borç vadesini uzatmak amacı ile başlattığı takas operasyonu bankaları kurtarma operasyonuna dönüştü. Derviş, takas ihalesinin 'başarılı' olduğunu açıkladı, ancak bu başarı vade ertelemek amacı zorunluluğundan dolayı bankalara verilen avantaja dönüştü. Yüksek faiz karşılığında iç borç vadelerinin ertelendiği takas ile bankaların kur riskini de devlet üstlenmiş oldu. Bu haliyle takas krizi önlemeye değil, ertelemeye yarayacak.
Bankalar hücum etti
Hükümetin asgari 3-5 katrilyon olmasını planladığı takas ihalesine, sunulan yüksek faiz ve kur riskinin üstlenilmesi gibi avantajları nedeni ile yoğun talep geldi.
Hükümet de bu talebin 8.5 katrilyon liralık kısmını karşıladı. Derviş, "Yani toplam teklifin yüzde 78.5'ini karşılamış olacağız" dedi. Bakan Derviş, takas operasyonunun, resmi kaynaklardan programa sağlanan destekle birlikte düşünüldüğünde, kamu finansmanını ciddi ölçüde rahatlatacağını öne sürdü.
IMF'nin kredisini kastederek, bunun kamu maliyesinin yararına olduğunu, ancak tek başına yetmediğini öne süren Derviş, takasın, Hazine ve ekonomik programın yararına olacağına iddia etti. Derviş, "Ancak bu operasyon Türk bankalarının da yararına olan, bankacılık sektörünü reel sektöre daha iyi hizmet verebilmesini amaçlayan bir operasyon. Bankalar takas sayesinde bilançolarındaki döviz-Türk Lirası dengesini düzeltmiş olacak. Bu da Türk ekonomisine katkılarını artıracaktır. Bununla birlikte, bir miktar daha uzun vadeli TL cinsinden senedi almış olacaklardır" dedi.
Yüksek faizi kabullendi
Devlet Bakanı Kemal Derviş, borç takasında gerçekleşen yüzde 14-15'lik faiz getiri oranının, bugünkü piyasa şartlarında olumlu olduğunu söyledi. Derviş, takas ihalesine ilişkin Hazine Müsteşarlığı'nda, Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, Kamu Finansmanı Genel Müdürü Tülay Şaylıman ve Hazine bürokratlarının katılımıyla düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtlarken, ortalama yüzde 14.5'lik bir faizin düşük bir faiz olmadığını, bankacılık sektörünün sorumlu davranmasıyla, yine de kabul edilebilir bir faiz oranı elde ettiklerini öne sürdü.
"Diğer ülkeler aynı takası, yüzde 16-17 maliyetle gerçekleştirdi" diyen Derviş, bu faiz oranındaki kâğıtların, bankacılık sektörünün toparlanmasında faydalı olacağını da vurguladı.
Derviş, başka bir soru üzerine, bu takasla bankalar, Hazine ve ekonominin tümünün kazandığını, takasın, programın ana amaçlarından olan büyüme ve istihdamın sağlanmasında gerekli altyapıyı daha güçlü hale getireceğini iddia etti.
Bankalara övgü
Derviş, bankaların ihalede sorumlu davrandığını, ekonominin uzun vadeli dengesini düşünerek hareket edip teklifte bulunduklarını öne sürerek şöyle dedi: "Bu yüzden miktarı yüksek tuttuk ve tekliflerin dörtte üçünden fazlasını kabul ettik. Böyle davranıp kısa vadeli ve sadece kendilerini değil, uzun vadeli düşünen ve ülke çıkarını gözeten bankalarımıza teşekkür etmek istiyorum."
ÖNCEKİ HABER

Ölüm oruçlarında 24. ölüm

SONRAKİ HABER

Polis kanunu değişikleri sonrası 393 ölüm yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa