17 Haziran 2001 21:00

AB demokrasisi buraya kadar!

Avrupa Birliği patronları, iki gün boyunca Tekellerin Avrupası'nı protesto eden binlerce gencin taleplerine kulaklarını tıkamakla kalmadı, gösterilere karşı şiddet kullanılması için direktif verdi.

Paylaş
AB demokrasisi buraya kadar!
İsveç'in Göteborg kentinde cumartesi gününe kadar süren küreselleşme karşıtı gösteriler, AB sermayesini rahatsız etti. Kitlesel protesto eylemlerinin ardından, AB içinde en temel demokratik hak olarak kabul edilen "protesto hakkı"nın sınırlandırılması ya da kaldırılması gündeme geldi. Tartışmalar, AB'deki demokrasinin sınırlarını bir kez daha göstermiş oldu.
Kongre sarayına hapsoldular
Çeşitli kaynakların verdiği bilgiye göre, 30 bine yakın insanın katıldığı protesto gösterilerinden dolayı AB liderleri, zirvenin yapıldığı Göteborg Kongre Merkezi'nden dışarı adım atamadılar.
Hükümet çevrelerinden sızan bilgilere göre, zirvenin yapıldığı alanın içine hapsolan İsveç Başbakanı Goran Persson, çaresizlik içinde polislere şiddete başvurmaları yönünde mesaj verdi. Bunun üzerine polis, göstericileri dağıtmak için silaha başvurmaktan çekinmedi.
Saldırının bilançosu
Polis ateşiyle biri Alman, biri İsveçli üç kişinin kurşunla yaralanmasından sonra, hükümet yetkilileri özür dileyeceklerine, bundan sonra gösterilere karşı daha sert önlemlerin alınmasını istediler. Vurulanların dışında 70 kişinin daha polisten aldığı darbelerden dolayı yaralandığı ve hastanelere kaldırıldığı belirtildi. Olaylar sırasında değişik ülkelerden gelen 100 gösterici ise gözaltına alındı.
Küreselleşme karşıtı örgütler tarafından yapılan açıklamada, polisin baştan beri şiddete yönelik olarak şartlandırıldığını, bundan dolayı da protestolara tahammül edilmediği kaydedildi.
Almanya yine başı çekiyor
Polisin göstericilere karşı silah ve şiddet kullanmasından sonra, bir çok AB lideri yaptığı açıklamada, bundan sonraki zirvelerde göstericilere karşı "bir strateji belirlenmesini" istedi.
Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, bundan sonra yapılacak AB zirvelerinde benzer çatışmaların meydana gelmemesi için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini söyledi. Schröder ayrıca, protestoculara seyahat yasağının getirilmesini isteyerek, değişik uluslardan emekçilerin AB sermayesinin temsilcilerini protesto etme olanağının kaldırılmasını istedi. Diğer AB üyeleri de bu talebi destekliyor.
ÖNCEKİ HABER

Barikatın diğer yanında 15-16 Haziran

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa