FP'de 'üçüncü yol'la

   bölünmeyi önleme çabası

FP'de 'üçüncü yol'la bölünmeyi önleme çabası
FP Genel Başkan Yardımcısı Veysel Candan, kapatma davası sonuçlandıktan sonra parti içinde bölünme olmaması için çaba gösterdiklerini belirterek, Tayyip Erdoğan'a partide kalması için çağrı yaptı. Recai Kutan ise Veysel Candan'ın öncülüğündeki "üçüncü yol" girişimini reddederek basının uydurması olduğunu söyledi. Her iki isim de FP'nin kapatılmayacağına dair inancını yineledi.
Candan, FP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, parlamentoda skandal üstüne skandal yaşandığını, hükümetin mevcut İçtüzük ve teamülleri yok sayarak anayasal suç işlediğini; bu anlayışla Tütün Yasası'nın, Tarım Komisyonu yerine Plan Bütçe Komisyonu'na getirildiğini söyledi.
Candan, Orta Anadolu'da alçak uçuş eğitim üssü kurulmasının insan ve çevre sağlığına zarar vereceğini de belirterek, bunu engellemek için yasal yollara başvuracaklarını, gerekirse konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacaklarını bildirdi.
"Oluşum parti içinde olmalı"
Candan, kapatma davasına değinirken de iki yıldır partisinin anayasal çizgide faaliyet gösterdiğini ve doğrudan veya dolaylı olarak şiddete bulaşmayan partilerin kapatılmaması gerektiğini savundu. Candan, "Kapatma, son çare olmalıdır. Önce uyarı veya para cezaları verilebilmelidir. Daha doğrusu halk partileri seçimde sandıkta kapatmalıdır" dedi. Candan, "Bir partinin diğer partinin devamı olması, laiklik karşıtı odak olma" gibi Anayasa ve yasalarda geçen kavramların mutlaka net, açık, anlaşılır olması gerektiğini kaydetti.
Tayyip Erdoğan'a açık çağrıda bulunan Candan, "Eğer bir oluşum, gelişim yapılacaksa bu, parti içinde olmalıdır. Yapılacak tüm değişimlerin Siyasi Partiler Kanunu çerçevesinde ve kongrelerde yapılması gerekmektedir. Onun için yeni oluşumlar yerine, parti için çalışmanın daha doğru olacağı kanaatindeyim" dedi. Anayasa değişikliklerinin TBMM tatile girmeden mutlaka çıkarılması gerektiğini kaydeden Candan, parti kapatmalarla ilgili öngörülen değişikliğin de FP davasında Anayasa Mahkemesi üyelerinin çalışmalarını kolaylaştıracağını ifade etti.
"Birlik için çalışıyoruz"
Candan, bir gazetecinin, "Yenilikçilerle gelenekçileri aynı siyasi çizgide buluşturmayı amaçlayan bir 'üçüncü yol' projesinden ve bunu sizin yürüttüğünüzden söz ediliyor. Doğru mu?" sorusuna,"Partinin bütün milletvekillerinin öncelikli görevi, partinin birlik ve beraberliğini sağlamaktır" diye yanıt verdi. Böylece "üçüncü yol"u kabullendi.
Birtakım sıkıntılarının bulunduğunu belirten Candan, birliği için bütün arkadaşları ile görüşmeler yaptığını, Erdoğan'a da bu anlayışla çağrıda bulunduğunu dile getirdi. Parti içinde hiç kimsenin dışlanmadığını savunan Candan, "Son saate kadar beraberliğimizi koruma gayreti içinde olacağız" diye konuştu.
Aynı konuyla ilgili olarak genel başkanlıkta Abdullah Gül ile Bülent Arınç'ın adlarının geçip geçmediğine ilişkin soruya Candan, "Esas olan kişiler değil, partinin geleceğidir. Sorduğunuz isimler telaffuz edilmemiştir, ama oturup konuşulmalıdır. Anayasa Mahkemesi'nin müspet karar vereceği, FP'nin kapanmayacağı yönünde bir karar çıkacağı kanaatindeyiz. Bizim için genel başkan olmak, genel başkan yardımcısı olmak yerine, beraberliğe ihtiyacımız var. Bunu sağlamaya çalışıyoruz" şeklinde yanıt verdi.
"Erdoğan'ın siyasi yasağı tartışılırken, partiye çağrılmasının FP için yeni bir sorun yaratıp yaratmayacağının" sorulmasına karşılık da Candan, "Siyasi yasağı açıklığa kavuşur, netleşir.
Sonra insanların çalışması, destek vermesi için partiye kaydolmak gerekmez" dedi.
FP, TBMM Grup Başkan Vekili Yasin Hatipoğlu da partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, kapatma davasının bekletilerek Anayasa değişikliği yapıldıktan sonra karar verilmesinin daha doğru olacağını, böylece daha sonra pişman olunacak bir hatanın da yapılmamış olacağını söyledi.
www.evrensel.net