16 Haziran 2001 01:00

TTB: 'Durmuş tehdit ediyor'

TTB, Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un bir televizyon kanalında TTB'nin ölüm oruçlarını desteklediğine ve TTB'nin kendisini tehdit ettiğine ilişkin sözlerine tepki gösterdi.

Paylaş
TTB: 'Durmuş tehdit ediyor'
TTB açıklamasında, Durmuş'un açıklamalarına ilişkin yasal girişimlerde bulunulacağı bildirildi.
'Haddini aştı'
TTB Merkez Konseyi dün bir yazılı açıklama yaparak, Durmuş'un sözlerinin gerçekle ilgisi olmadığını ve haddini aşan değerlendirmelerde bulunduğunu vurgulayarak, Durmuş'un "Açlık grevlerini şekerli su, tuz, vitamin vererek destekliyorsunuz" şeklindeki sözlerinin hekimlikten ne kadar uzak olduğunu gösterdiğini ifade etti. Açıklamada, Durmuş'un 1989 yılındaki açlık grevleri sürecinde dönemin Adalet Bakanı'nın "Açlık grevlerindekilere tuz ve şeker verilmez" şeklinde çıkardığı genelgenin sonuçlarını unuttuğu belirtilerek, TTB'nin bu genelgenin "Bu insanları öldürün" anlamına geldiğini o dönemde açıkladığı hatırlatıldı. Yetkililerce de açlık grevindekilere tuz ve şeker verilmesinin gerekliliğinin anlaşıldığının anımsatıldığı açıklamada, daha sonraki açlık grevlerinde B1 vitaminin eksikliği nedeniyle ortaya çıkan "Wernieke-Korsakoff"sendromuna karşı vitaminin alınması gerekliliğinin görüldüğü belirtildi.
Açıklamada, Durmuş'un iki yıllık icraatında olumlu hiçbir şey olmadığı kaydedilerek, açlık grevleri konusunda "Tabip odası bizim yanımızda değil" sözleriyle Durmuş'un hekimlerin sorumlulukları, etik ve açlık grevlerindeki tutuma ilişkin doğru bir yaklaşıma sahip olmadığını ortaya koyduğu vurgulandı.
Bakan tehdit ediyor
Açlık grevinin tıbbi bir sorun olmayıp Sağlık Bakanı'nın da dahil olduğu hükümetin çözmesi gereken bir sorun olduğuna vurgu yapılan açıklamada, "Hekimler bu süreçte açlık grevi yapanlara evrensel hekimlik ilkeleri ışığında onları yaşatmak için çaba harcarlar. Bu çaba asla zor kavramını içermez, hasta-hekim ilişkisinin geçerli bütün özellikleri çerçevesinde yürütülür. İnsanların yaşaması için tuz, şekerden vitamin vermeye kadar hepsi geçerlidir. Bunları sağlamak ve önermek açlık grevlerini desteklemek değildir, engellemenin anlamı ise 1989'da söylendiği gibi 'Bu kişileri öldürün' demektir. Verilmesini önerenleri 'destekliyorlar' diye ifade etmek ise tehdittir" denildi.
'Durmuş ağzından çıkanı duymuyor'
Açıklamada, Durmuş'un programda bir tabip odasının adını vererek, odanın ilgili sağlık müdürlüğünü tehdit ettiğini iddia etmesi "Durmuş'un ağzından çıkanı kulağının duymaması" olarak değerlendirilerek, Bakanlar Kurulu'nda imza attığı tütün yasa tasarısı için "Bunu tütün kartelleri istiyor" diyen Durmuş'un başka konularda da sağlıklı olmasının beklenemeyeceği dile getirildi. Açıklamada, Durmuş'un açıklamalarına ilişkin yasal girişimlerde bulunulacağı bildirildi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Bir öğretim yılı daha sonra erdi

SONRAKİ HABER

Çocuğuna cinsel istismardan yargılanan erkek, öldürdüğü eşini suçladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa