14 Haziran 2001 21:00

Sıcak tarlaları yaktı

Ülke genelinde etkili olan sıcak hava nedeniyle, Urfa'da 3255 dönüm hububat ekili alan yandı. Meteorolji yetkilileri, bugünden itibaren kuzeybatıdan gelen yağışların, hava sıcaklıklarında 10-12 derece azalmaya yol açacağını duyurdu.

Paylaş
Sıcak tarlaları yaktı
Türkiye'nin büyük bölümünü etkisi altına alan sıcaklar, Urfa ve çevresinde hububat ekili tarlalarda yangınlara yol açacak kadar etkili oldu. Ancak, bugünden itibaren gelen yağışlı hava ülke genelinde hava sıcaklıklarını 10-12 derece azaltacak.
Urfa'da yaşamı olumsuz etkileyen sıcak hava nedeniyle yüksek gerilim hatlarından çıkan kıvılcımlar hububat ekili alanlarda yangınlara neden oluyor. Urfa'da 13 günde, il genelinde çıkan yangınlarda, 3255 dönüm hububat ekili tarım alanı yandı.
Şanlıurfa Meteoroloji Bölge Müdürü Hasan Altunpak, hava sıcaklığının mevsim normallerinin 3 derece üzerinde seyrettiğini söyledi. Yaşlı ve çocukların güneş ışınlarının dik olarak geldiği öğle saatlerinde mecbur olmadıkça sokağa çıkmamaları gerektiğini belirten Altunpak, "Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 3 derece üzerinde seyrediyor. Gölgede en yüksek sıcaklık 38 derece olarak ölçüldü. Nem oranı şu anda mevsim normallerinde seyrediyor. Sıcaklık Perşembe günü artacak. Cuma günü mevsim normallerine döndükten sonra tekrar yükselecek" dedi.
Sıcaklık azalıyor
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, yaklaşık bir haftadır yurdun büyük bir bölümünde etkili olan sıcak hava, bugün kuzey-batı kesimlerden başlayacak yağışla birlikte etkisini kaybedecek. Bugün Marmara, Ege ve Batı Karadeniz'de, hafta sonunda ise bütün bölgelerde hava sıcaklıkları 10-12 derece azalarak, mevsim normallerine inecek. Buna göre, yarın Marmara, Kuzey Ege'nin iç kesimleri, Batı Karadeniz ve İç Anadolu'nun Kuzey Batısı'nda sağanak yağış bekleniyor. 16 Haziran Cumartesi günü Marmara'nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısında sağanak yağışlar yer yer devam edecek.
17 Haziran Pazar günü ise Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısında sağanak yağış görülecek. Yağışlı hava, pazar gününden sonra yurdu terk edecek. Önümüzdeki üç gün yağış alan yerler dışında kalan diğer bölgelerde, az bulutlu ve açık bir hava bekleniyor.
ÖNCEKİ HABER

İLO'da sahte sendika övgüsü

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa