TV8'de yayınlanan Jet Sosyete dizisinden ekran görüntüsü.

Yine zam yağacak

ABD ve IMF'nin ağzından çıkan her sözü yasalaştıran Kemal Derviş ve hükümet, iğneden ipliğe her şeye zam yapma hazırlığında.

Yine zam yağacak
Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, buğday taban fiyatını ve kamu işçilerine verilen asgari zammı gerekçe göstererek yeni bir zam dalgası daha başlatmaya hazırlanıyor. Bu şekilde ek bütçedeki faiz açığının finansmanını emekçilere yıkmaya çalışan Derviş; halk kesimlerini birbirinin üzerine yükmüş gibi gösteriyor. Oysa zamlar Derviş geldiği günden bu yana aralıksız devam ediyor. Tüpgaz beş ayda yüzde 105 artarken, akaryakıt fiyatları yüzde 68.5 oranında arttı.
ABD ve IMF'nin ağzından çıkan her sözü yasalaştıran, bir ekonomi politikası haline getiren Kemal Derviş ve hükümet, iğneden ipliğe her şeye zam yapma hazırlığında. Önceki gün Almanya'ya gitmeden önce yaptığı açıklama ile yeni zamların mesajını veren Derviş, bu zamların nedeni olarak da kamu işçilerinin ücretlerinde ve buğday taban fiyatında yapılan asgari artışı gösteriyor. Derviş'in açıklamalarına göre ilk zamlar otoyol ve köprü geçiş ücretlerine yapılacak.
İlk zam otoyol ve köprüye gelecek
Bayındırlık ve İskân Bakanı Koray Aydın, otoyol ve köprü geçiş ücretlerine zam yapılması konusundaki çalışmaların, oran üzerinde yapıldığını ve bu çalışma tamamlandığında konuyu hükümetin gündemine getireceklerini bildirdi. Hem Maliye Bakanı'nın hem de Devlet Bakanı Kemal Derviş'in bütçede meydana gelen açıkları ortadan kaldırabilmek için bir arayış içerisinde olduklarını savunan Aydın, "Dolayısıyla onunla ilgili olarak da fikir üretiyorlar. Bu kapsamda otoyollara ve köprü geçişlerine zam yapılması konusunu gündeme getirdiler. Tabii bu bir hükümet kararıdır. Karar alındığı takdirde uygulaması yapılacaktır."
Aydın gazetecilerin, zammı benimseyip benimsemediğine yönelik bir soruya karşılık da, "Zam yapmak insanın çok benimseyeceği bir şey değildir. İnsan içine sinerek yapmaz. Ama şartlar zam yapmayı gerektiriyor, kaçınılmaz ise onu yapmaktan da kaçınamayız" dedi.
Öte yandan yetkililer, zamların köprü ve otoyol geçiş ücretleriyle sınırlı kalmayacağını belirtiyorlar.
Derviş geldi, zamlar durmadı
Kemal Derviş geldiği günden bu yana akaryakıt, çay, şeker, tüpgaz gibi temel tüketim maddelerine zamlar hiç durmadı. Özellikle akaryakıt ve tüpgaz zamları bu yıl rekor düzeye ulaştı. Son beş ayın zam şampiyonu ise tüpgaz oldu. Tüpgaz fiyatları yüzde 105 oranında arttı. Tüpgazı akaryakıt zamları takip etti. Krizin patladığı tarihten itibaren akaryakıt fiyatları yüzde 68.5 oranında arttı. Bu arada Derviş'in KDV oranlarını 1 puan artırması da zamları tetiklemişti. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön
www.evrensel.net