12 Haziran 2001 21:00

Arapsabununa dönüş

Ekonomik tüketim alışkanlıklarında zorunlu bir değişime yol açtı. En ucuzu bulmak için alışverişte geçen süre arttı, alınan mallar azaldı.

Paylaş
Arapsabununa dönüş
Krizle birlikte tüketici alışkanlıkları da değişime uğradı. Daha çok ucuzluk peşinde koşan, promosyonları ve indirimleri takip eden geleneksel aile yapısına dönmek üzere olan yeni bir tüketici tipi oluştu.
ProCon GfK Grubu şirketlerinden GfK Panel'in 12 ilde 3 bin aileyi kapsayan araştırma sonuçlarına göre, yeni tüketici için alışverişte en önemli kriter ucuzluk. Akşam pazarları, indirim süpermarketleri, hipermarketler alışverişin favori mekanları arasında. Marketler de kendi markalarında pazar paylarını artırmaya devam ediyor.
Et tüketimi düştü
Birçok kategoride birçok ürünün tüketimi azaldı. Krizle beraber tüketicinin bütçesinde eğlence, seyahat ve kültür harcamaları düştü. Harcamalar içinde en fazla düşüş ise yüzde 3.9'dan yüzde 2.1'e gerileyen ayakkabı ve yüzde 11.8'den yüzde 5.3'e gerileyen kıyafette gözlendi.
En fazla harcama gıdaya
Tüketicinin daralan harcamaları içinde gıdanın payı artarken, hazır çorbada Mart 2001'de bir önceki aya göre yüzde 20'lik düşüş yaşandı. Kriz ortamında süt, çay, kahve ve su tüketimi arttı. Alkollü içeceklerde şarap tüketimi Mart ayında bir önceki aya göre ikiye katlanırken, rakı tüketimi de yüzde 15.5 artış gösterdi. Etin bir süredir sağlık sorunları nedeniyle azalan tüketimi krizle beraber daha büyük bir darbe aldı. Tavuk tüketimi 2001 Mart ayında bir önceki yıla göre yüzde 3.4 azalırken, hindi satışları geçen yıla göre yüzde 73.6, sosis satışları da yüzde 37.1 arttı.
Babaevine dönüş
Yeni tüketici profilinde dikkat çeken bir başka nokta ise geleneksel aile yapısına dönülmesi. Ayrı eve çıkan aile bireyleri baba evine toplanmaya başlıyor. Yeni evlenenler aileleri ile aynı çatı altında yaşamanın yollarını arıyor. Aksi halde evlenmelerinin uzun zaman alacağını düşünüyorlar.
Aynı ürünle birçok ihtiyacını gidermek isteyen tüketici, bir tek temizlik ürünü ile evin tüm temizlik işlerini görüyor.
Temizlik ürünlerinde yüzde 20 düşüş
Promosyonlara rağmen temizlik ürünlerinde bir önceki yılın aynı dönemine göre kriz sonrası yüzde 20'lik bir düşüş gözleniyor.
Cam silme malzemeleri krizden pek etkilenmezken, yeniden gözde olan "Arapsabunu'' tüketimi bir önceki yıla göre yüzde 32 arttı. Dişmacunu, şampuan ve saç kremi tüketimi ise önemli oranlarda azaldı. Yeni tüketici profilinde alışverişe daha çok çıkılıyor ama daha az alışveriş yapılıyor. Fiyat ve promosyonlar yakından takip ediliyor.
En ucuzu arıyorlar
Geçtiğimiz yıl ayda 12 kez alışverişe çıkan tüketici, bu yıl ayda 14 kez alışverişe çıkıyor. Daha çok market, mağaza dolaşan tüketici en iyi ürünü en iyi fiyata almak için alışverişe daha fazla vakit ayırıyor.
ÖNCEKİ HABER

Deri işçisi hakkına sahip çıkıyor

SONRAKİ HABER

Jeotermal kuyusunda sıcak su patlaması: 1 işçi yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa