Fotoğraf: AA

Tecritte 'Sessiz Ölüm'

Yönetmen Hüseyin Karabey'in dünyadaki hücre uygulamalarını anlattığı "Sessiz Ölüm" adlı belgesel film izleyici ile buluşuyor.

Tecritte 'Sessiz Ölüm'
Hücre tipi cezaevleri bu kez Yönetmen Hüseyin Karabey'in hazırladığı "Sessiz Ölüm" adlı belgesel film ile gündemde. Belgesel filmin galası 15 Haziran akşamı Beyoğlu Alkazar Sineması'nda yapılacak. Galada, filmde yer alan konuşmacı ve oyuncular da bulunacak. Ayrıca, 17 Haziran'da saat 13.00'te yapılacak film gösteriminin ardından, yurtdışından gelen eski mahkûmların da katılımıyla bir panel düzenlenecek.
Almanya, İspanya-Bask ve Kuzey İrlanda'dan siyasi mahkûmların tanıklıklarının da yer aldığı belgeselde, Avrupa'daki cezaevi sistemi ve uygulamaları bizzat bu süreci yaşayan insanların kendi ağzından anlatılıyor.
Yönetmen Hüseyin Karabey'in yapımcılığını da üstlendiği belgesel filmde, oyuncu Jülide Kural rol alıyor. Pek çok ülkeden çeşitli kurum ve kişilerin danışmanlık ve destek sunduğu belgeselde, yıllarca hücrede kalan onlarca tutuklunun öyküleri beyaz perdeye yansıtılıyor. Bu tutuklular arasında, Almanya'dan 20 yıl hücrede kalan Irmgard Möller, oğlu 20 yıldır hücrede tutulan Cristia Klar, İtalya'dan politik tutukluların avukatı Salvatore Francolacci, İspanya'da 16 yıl boyunca tutuklu kalan Basklı Tomax Karrera, 18 yıl Kuzey İrlanda'da H bloklarda kalan Jim McLeigh bulunuyor. Ayrıca, ABD'nin Texas eyaletindeki Arizona Maricio Country cezaevinde tutuklular ve valiyle yapılmış röportajlar ile cezaevi görüntülerine de yer veriliyor. Belgeselde, bazı Avrupalı parlamenterler ile TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Mehmet Bekaroğlu'nun görüşleri de aktarılıyor.
Tanıklarıyla anlatıyor
"Sessiz Ölüm", Türkiye'de hücre tipi cezaevinin dayatıldğı bir dönemde, Avrupa'nın hücrelerinde yaşananları anlatıyor. Almanya, İspanya, İtalya ve Amerika'daki hücre tipi cezaevlerinde kalmış eski mahkûmlar ve aileleri ile görüşmeler, bu konuda araştırma yapmış doktor, avukat ve parlamenterlerin görüşleri, Türkiye'de örnek alınan sistemin insan haklarına aykırı olduğu gibi 100 yıla varan bilimsel araştırmaların sonucu oluşmuş, sistematik bir uygulamayı gözler önüne seriyor. 30 yılık modern tecrit cezaevleri deneyimini çözümlemeyi amaçlayan belgesel, iddia edilenler ile yaşananlar arasıdaki farkı izleyiciye gösteriyor.
Mutlak yalnızlık
"Sessiz Ölüm" belgeseli, çeşitli anlatım tekniklerini iç içe kullanarak, tecridi anlatıyor. Böylece, tecridin insan üzerindeki fiziki ve psikolojik sonuçlarını ortaya koyuyor. Tecridi tek başına röportajlarla anlatmanın imkânsızlığı düşünülerek, belgesel içinde kurmaca bir bölüm de hazırlanmış. Bu bölümde profesyonel bir oyuncu kullanılarak, hücrede bir insanın yaşadığı zorluklar anlatılıyor. Bu bölümde insanın duyularının körelmesi ve mutlak yanlızlığı, görsel ve işitsel yöntemlerle izleyiciye sunuluyor.
Sabıkalı bir sistem
Yönetmen Hüseyin Karabey, bu belgeselin başlangıç noktasının, Adalet Bakanı'nın "Cezaevlerine Avrupa standartlarını getireceğiz" açıklaması olduğunu söylüyor. "Peki Avrupa'nın cezaevi standartları ne? Araştırınca gördük ki, Avrupa standartları Avrupa'da hâlâ yargılanan sabıkalı bir sistem. Geçen yıl Fransa cezaevlerinde 150 kişi intihar etti" diyen Karabey, tecridin sadece cezaevine yönelik olmadığını, toplumun bundan sonra cezaevinde ne yaşandığını bilme hakkı kalmayacağını söylüyor ve soruyor: "Şu anda oralarda neler olduğunu biliyor muyuz?"
www.evrensel.net