Bari linç etseydiniz!

Artvin'in Arhavi ilçesinde, öğrencilerine, ülke ve dünya edebiyatında yer edinmiş yazarların kitaplarını tavsiye ettikleri ve okuttukları için sürgün edilen iki öğretmene ceza üstüne ceza veriliyor.

Bari linç etseydiniz!
Artvin'in Arhavi ilçesinde "Sol içerikli, öğrencilerin seviyesine uygun olmayan ve Talim ve Terbiye Kurulu'nun onaylamadığı kitapları okutmak ve tavsiye etmek" suçlamasıyla sürgün edilen ve stajyer olan Türkçe Öğretmeni Tayfun Kabadayı ve rehber öğretmen Aydın Yıldırım'ın, maaşlarını alması da engelleniyor. Ortaçağın karanlık zihniyetini aratmayacak uygulamalarla sürgün edilen öğretmenler için hazırlanan soruşturma tutanaklarında, öğretmenlerin öğrencilerine tavsiye ettiği, Halide Edip Adıvar'ın "Vurun Kahpeye", Reşat Nuri Güntekin'in "Çalıkuşu" adlı eserlerinin sol propagandaya hizmet ettiği savunuluyor. Soruşturma tutanağında, Yaşar Kemal'in "Ağrı Dağı Efsanesi" adlı eseri hakkında ise "Türk dilinin güzelliğini bozan bir kitaptır" nitelemesi yer alıyor. Tarık Buğra, John Steinbeck'in eserleri de aynı gerekçelerle sakıncalı bulundu.
Maaşları da kesildi
Ülke ve dünya edebiyatında kendini kabul ettirmiş olan yazarların eserlerini öğrencilerine tavsiye etmelerinden dolayı Arhavi'den alınarak Borçka ve Yusufeli'ye sürgün edilen öğretmenlerin, son haftayı okulda öğrencileriyle geçirmelerine de izin verilmiyor.
6-A sınıfının rehber öğretmeni olan Tayfun Kabadayı'nın okulun son günü öğrencilerine karneler ile takdir ve teşekkür belgelerini dağıtmasına da izin vermeyen okul yöneticileri, bugün iki öğretmenin de okuldan ilişkilerini keseceklerini açıkladılar. Ertuğrul Kurdoğlu Pansiyonlu İlköğretim Okulu mutemedinin maaş bordrolarını hazırlamasının ardından Arhavi kaymakamının okulu arayarak, "Bu iki kişinin isimlerini bordrolarda görmeyeceğim" demesi üzerine, bordroları yeniden düzenleyen okul mutemedi, öğretmenlerin isimlerini çıkararak maaş almalarını engelledi. Kira, taksit, telefon gibi giderlerinden dolayı son derece mağdur olan öğretmenler, maaşlarını alamamalarına tepkililer.
Tayfun Kabadayı'nın önceki gün Arhavi'de ilköğretim okulları arasında düzenlenen bilgi yarışmasında, sınav komisyonunda ve yarışma jürisinde, ayrıca dün de Arhavi Çarmıklı Kültür Merkezi'nde, Turgut Özakman'ın "Fehmipaşa Konağı" isimli tiyatro oyununun okul olarak sahneye konmasındaki görevlerini yerine getirmesini bekleyen okul idaresi, bugün artık ihtiyaç duymadığına inandığı Kabadayı'nın okulla ilişiğini kesecek.
'Karnelerimizi almayız'
Öğretmenleri sürgün edilen, öğretmenlerinin önerdiği kitapları çantalarından toplanan okul öğrencileri ise, öğetmenlerinin sürgün edilmelerinden dolayı büyük üzüntü duyduklarını, okuldaki bazı öğretmenlerden, ağır psikolojik baskı gördükleri ortamda kendilerine çok şey katan öğretmenlerinin sürgün edilmelerini kabul edemediklerini söylediler. "Bildiğimiz birçok şeyi o öğretmenlerimizden öğrendik. Onlar bizim güneşimizdi, solmalarına sessiz kalamayız" diyen öğrenciler, son gün öğretmenlerini okulda görememeleri halinde karnelerini almayarak, olayı protesto edeceklerini vurguladılar.
Konuyla ilgili olarak görüşülen Avukat Nahide Torun, son derece trajikomik bir olayla karşı karşıya olduklarını söyleyerek, "Kitap okuttukları için usulsüzlüklerle dolu bir şekilde sürgün edilen öğretmen olayı var önümüzde, derhal Erzurum Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurup yargı sürecini başlatacağız" dedi.
www.evrensel.net