12 Haziran 2001 01:00

KESK'e destek büyüyor

İstanbul ve Ankara'da işçi sendikaları, meslek örgütleri ve siyasi partiler tarafından yapılan ortak açıklamalarla KESK'in sahte sendikaya karşı mücadelesinin desteklendiği bildirildi.

Paylaş
KESK'e destek büyüyor
KESK'in sahte sendika yasa tasarısına karşı eylemleri sürerken, dün İstanbul ve Ankara'da basın toplantıları düzenleyen Türk-İş ve DİSK'e bağlı işçi sendikaları, kitle örgütleri ve siyasi partiler, kamu emekçilerinin "grevli, toplusözleşmeli, özgürlükçü ve demokratik bir yasa" talebiyle verdikleri mücadeleyi desteklerini bildirdiler.
Ankara'da DİSK, TTB, TMMOB, Türk Diş Hekimleri Birliği, Türk Eczacılar Birliği, İHD, EMEP, HADEP, ÖDP ve SİP temsilcileri Eğitim-Sen Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenlediler. Sendikalar, kitle örgütleri ve siyasi partileri adına ortak açıklama yapan TMMOB Genel Başkanı Kaya Güvenç, kamu emekçilerinin yıllardır en temel sendikal haklarını dile getirdiklerini söyledi. Buna karşı siyasi iktidarın grev ve toplusözleşme içermeyen tasarıda ısrar ettiğini belirten Güvenç, hükümetin emekçilerin haklı taleplerini yerine getirmek yerine şiddet ve baskı ile bastırmak yoluna gittiğini ifade etti. Hükümetin tasarısında grev ve toplusözleşmenin yasaklandığını, 400 binden fazla kamu emekçisine sendika yasağı getirildiğini, şube açmalarda baraj sistemi öngörüldüğünü, sendikaların yargı kararı olmaksızın valiler tarafından kapatılabileceğini kaydeden Güvenç, "Bu tasarı tümüyle yasak ve kısıtlamalarla doludur. Böylesi bir tasarının ülkemiz çalışma barışına hizmet etmeyeceği açıktır" dedi. Güvenç, hükümetin mevcut tasarıyı geri çekerek, kamu emekçilerinin talepleri doğrultusunda bir yasa hazırlamasını istediklerini belirterek, antidemokratik tutum ve yasalara karşı demokrasi mücadelesini sürdüreceklerini söyledi.
Güvenpark'ta oturma eylemi
TMMOB 2'nci Başkanı Metin Bakkalcı ise Mersin ve Ankara'da KESK üyelerine yönelik saldırıyı, "insan bedenine fiziksel, ruhsal ve sosyal şiddet" olarak nitelendirerek, gaz bombalarına maruz kalan kamu emekçilerini ve diğer insanları dava açmaya çağırdı.
KESK Genel Başkanı Sami Evren ise yasakçı tasarı geri çekilip, grev ve toplusözleşme içeren, özgürlükçü yasa Meclis'ten geçene kadar, eylemlerinin süreceğini söyledi. KESK GYK, MYK üyeleri ile bağlı sendikaların ve şubelerin yöneticileri bugün saat 10.00'da Güvenpark'ta toplanarak oturma eylemi gerçekleştirecek.
Diğer illerde de kamu emekçileri merkezi yerlerde aynı şekilde oturma eylemleri yapacak.
Tasarı geri çekilsin
İstanbul'da ise KESK Genel Merkezi'nde yapılan basın toplantısına TÜMTİS, Petrol-İş, Kristal-İş, Hava-İş ve Nakliyat-İş genel merkezleri ile ile Kristal-İş Topkapı Şube, Haber-İş İstanbul 1 No'lu Şube, Yol-İş 1 No'lu Şube, TEKSİF Bakırköy Şubesi'nin yöneticileri ve Sümerbank işçileri katıldı.
Sendikalar adına hazırlanan ortak basın metnini okuyan Türk-İş 1. Bölge Başkanı Faruk Büyükkucak, kamu emekçilerinin eylemlerine yönelik şiddetin sadece KESK'e değil, toplumsal muhalefetin tüm dinamiklerine yönelik bir gözdağı amacı taşıdığını belirterek, hükümetin bu tür antidemokratik yaklaşımlardan vazgeçmesini istedi. Meclis gündemindeki yasa tasarısının geri çekilmesini isteyen Büyükkucak, KESK'le güçbirliğini ve dayanışmayı yükselteceklerini bildirdi. Büyükkucak, Bakanlar Kurulu'nun Kristal-İş üyesi cam işçilerinin grevini yasaklamasını da kınadı.
ÖNCEKİ HABER

ABD mengeneyi sıkıyor

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan tehlikeli açıklar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa