Habur dert kapısı oldu

Habur'daki rant çetesinin yeni hedefi taksiciler. Silopi-Zaho arasında yolcu taşımacılığı yapan taksicilerin giriş ve çıkışları durduruldu.

Habur dert kapısı oldu
Habur Sınır Kapısı'nda yaşanan gelişmelere her gün yenileri ekleniyor. Habur'da mazot getiren araçlardan sonra, Silopi-Zaho arasında yolcu taşımacılığı yapan yaklaşık 1600 ticari taksinin giriş-çıkışları da durduruldu. Başbakan Bülent Ecevit'in Şırnak'a geldiği gün 120 kamyon-TIR aracın mazot girişine göstermelik olarak izin verilirken, aynı günden itibaren sınır kapısı Habur'da ticari taksilerin giriş çıkışına izin verilmemeye başlandı. Böylelikle son aylarda sayısı gittikçe çoğalan taksiler de devre dışı bırakılmış oldu. Ticari taksilerle günde ortalama 1000'in üzerinde yolcu taşınıyordu. Bu sıraya 1600 araç kayıt yaptırmıştı. Getirilen mazota "resmen" el koyan ve bölgede dönen rantı "tek başına yemek istediğini" yaptığı uygulamalarla gösteren Türkiye Petrolleri Uluslararası Şirketi (TPIC) ve ona bağlı yan kuruluşların bu konuda da etkili olduğu söyleniyor. TPIC yönetiminde olduğu söylenen emekli generallerin ve emniyet yetkililerinin de etkisiyle sınır kapılarında taksicilere uygulanan "evrak" işlemlerinde zorluk çıkarıldığı da iddialar arasında yer alıyor.
Nasıl vize alacağız?
Giriş çıkışlarına izin verilmeyen taksiciler ise ekonomik olarak çöktüklerini söylüyorlar. Sınır kapısında çıkarılan zorlukların "bilinçli" olduğunu belirten taksiciler, yetkililerin kendilerinden Bağdat vizesi talep ettiklerini ancak bu vizeyi almalarının mümkün olmadığını söylüyorlar. Normalde Bağdat vizesinin Irak'la ticari bazda ilişkileri olan kişilere ve kurumlara tahsis edildiğini ifade eden taksiciler, "Biz vizeyi Bağdat'dan nasıl alacağız? Bizim işimiz Zaho ile. O da 10 kilometre uzaklıkta. Ne yapacağımızı şaşırdık. Polis bırakıyor, jandarma çeviriyor" diyerek tepkilerini dile getiriyorlar.
Sorgulanıyorlar
Taksiciler, Habur'da çalışmalarına izin verilmediğini ve yetkililerin tavırlarının sert olmasına da dikkat çekiyorlar. Giriş çıkış yapamayan taksiciler kadar giriş yapmayı başarabilmiş taksiciler de yapılan uygulamalardan dertli. Taksiciler, "Her şeye rağmen giriş yapmayı başarabilen çok az sayıdaki kişileri gümrük sahasında daha ilginç gelişmeler bekliyor. Girişte gümrük muhafaza, gümrük ulaştırma, gümrük tescil, gümrük muayene memuru ve pasaport çıkışından geçen yolcular, son çıkışta bulunan JİTEM noktasından keyfi şekilde geri çevriliyor. Bu noktada insanlar adeta sorgulanıyor. Eğer verdikleri yanıtlar inandırıcı olmazsa yani JİTEM'i ikna edemezlerse geri dönmek zorunda kalarak, onca resmi işlem ve evrakları iptal etmek zorunda kalıyorlar. Böylelikle giriş çıkış olanaksız hale getiriliyor. Çoluk çocuğumuzla perişan hale getirildik" diyorlar. Bu yüzden birçoğunun çalışamaz hale geldiğini belirten taksiciler açlığa mahkûm edildiklerini ve soruna bir an önce çözüm bulunmasını istiyorlar.
Dalga geçiyorlar
Habur sınır kapısında aylardır Irak'tan mazot getirebilmek için sıra bekleyen kamyon şöförleriyle de resmen dalga geçildi. Geçtiğimiz günlerde Silopi ilçesinde Kaymakamlık tarafından Gençlik Şöleni kapsamında düzenlenen 2.5 kilometrelik koşuda, ilk 10 sıraya girecek kamyon şöförlerinin sıra beklemeyeceklerinin açıklanması Habur'daki keyfi uygulamaların bir başka göstergesi oldu.
www.evrensel.net